LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Návrh opozičných poslancov, aby sa mestské zastupiteľstvo začínalo skôr, na poslednom zasadnutí nenašlo pochopenie. Ani argument, že nočné rokovanie je nedôstojné a poslanci sú nesústredení, nezavážil.
Minulý rok sa presunuli rokovania poslancov na tretiu hodinu popoludní a končili sa neskoro v noci. Najdlhšie diskutovali poslanci na septembrovom zasadnutí, rekordný maratón diskusií a hlasovaní trval takmer dvanásť hodín a skončil až pred treťou hodinou ráno.
Živí ich hlavne práca, nie poslanecké kreslo
Poslanci v okolitých mestách začínajú s rokovaním oveľa skôr. Napríklad, v Ružomberku, ktorý je počtom obyvateľov porovnateľný s Liptovským Mikulášom, sa od apríla poslanci stretávajú o ôsmej hodne ráno, dovtedy začínali o desiatej.
Dĺžka jedného ružomberského rokovania záleží od programu a závažnosti bodov, ktorými sa zaoberajú, no spravidla býva totožná s dĺžkou pracovného času, teda okolo osem hodín.
„Viem, že v iných mestách začínajú skôr, ale nepovažujem to za podstatné. Poslanci zastupiteľstva majú svoje pracovné povinnosti, sú medzi nimi lekári, právnici či podnikatelia a to ich živí. Je správne, že zastupiteľstvo začína v poobedňajších hodinách, lekár si predsa nemôže vylepiť na dvere ambulancie, že dnes neordinuje, pretože je na zastupiteľstve,“ povedal primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.
Nebudú rokovať dlhšie ako do desiatej večer
Na poslednom zastupiteľstve navrhol opozičný poslanec Rudolf Urbanovič, aby sa začiatok rokovania preložil na predpoludňajšie hodiny.
„Mestské zastupiteľstvo by mali mať určitú úroveň a hodnotu. Rozhodovať o druhej či tretej v noci o dôležitých otázkach života mesta je veľmi nedôstojné. Poslanci v okolitých mestách dokážu prísť na zastupiteľstvo skôr,“ vysvetlil Urbanovič.
Primátor Alexnder Slafkovský navrhol, aby sa rokovania nepredĺžili po desiatej hodine večer. Ak všetky body programu poslanci nestihnú prerokovať, budú pokračovať na ďalší deň.
„Rokovanie sa preruší a bude pokračovať o tretej hodine popoludní na druhý deň. Zvolíme takýto postup, aby sme tu nevysedávali do polnoci,“ doplnil primátor.
Poslanci dostávajú za účasť za rokovaní zastupiteľstva odmenu 50 eur, ak sa rozdelí na dva dni, odmenu by mali dostať jednu.