LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Deň boja za slobodu a demokraciu, 22. výročie Nežnej revolúcie aj pamiatku bývalých príslušníkov Vojenských táborov nútených prác - Pomocných technických práporov (VTNP - PTP) si pripomenuli v meste na dvakrát dve rôzne skupiny ľudí.
Najskôr sa pri pamätnej tabuli pétépákom zhromaždili členovia poslaneckého klubu Smer - SD, SNS a ĽS - HZDS a predstavitelia VTNP - PTP, ktorí spolu spomienku zorganizovali. K tabuli položili vence, zahrala dychovka, zaznela báseň, príhovory predsedu Slovenského zväzu VTNP - PTP Hviezdoslava Breburdu, predsedu liptovskomikulášskeho klubu VTNP - PTP Milana Greša, predsedu poslaneckého klubu Smer - SD, SNS a ĽS - HZDS Jána Blcháča a predsedu okresnej organizácie SNS Rudolfa Urbanoviča. Účastníci podujatia zavesili vence k tabuli pétépákom a o niekoľko metrom ďalej aj k replike pamätnej tabule venovanej Dňu boja za slobodu a demokraciu. Originál odhalil pred dvoma rokmi na bývalom župnom dome vtedajší primátor Ján Blcháč. V októbri ju dal súčasný primátor Alexander Slafkovský z budovy odstrániť. "Predovšetkým preto, že k odkazu Novembra ’89 sa prostredníctvom tabule hlásili z pozície moci ľudia, ktorí nemajú k tejto historickej udalosti žiaden vrúcny vzťah. Stáli vtedy buď bokom, alebo na opačnej strane barikády," vysvetlil Slafkovský, jeden z hlavných aktérov Nežnej revolúcie v meste.
Pôvodne chceli pamätnú tabuľu pripomínajúcu November 1989 osadiť na bývalom župnom dome pred dvoma rokmi Mikulášski demokrati. Vtedajšie vedenie mesta im to nepovolilo. Preto pamätnú tabuľu osadili na budove optiky, kde sa v novembri 1989 schádzali členovia Verejnosti proti násiliu. Obe tabule odhalili pred dvoma rokmi v ten istý deň len niekoľko metrov od seba. Od októbra však bola už iba jedna. "Namiesto práce pre blaho občanov sa znovu uchyľujú k intrigám, podrazom, ba dokonca ku krádežiam. Práve tí, čo si hovoria demokrati, totiž ukradli pamätnú tabuľu, ktorá patrí všetkým občanom nášho mesta,“ povedal Rudolf Urbanovič. Namiesto pôvodnej tabule na župnom dome zavesili jej repliku a pod ňu veniec.
Výročie Nežnej revolúcie si 17. novembra pripomenula iná skupina ľudí aj pri tabuli na optike. Atmosféru novembrových udalostí spred 22 rokov priblížili autentické nahrávky z čias Nežnej revolúcie, prihovorili sa jej hlavní aktéri Viliam Dolník a Alexander Slafkovský, ktorý k tabuli pripevnil kyticu kvetov. Spolu s bývalým pétépákom Jánom Kuskom a viceprimátorom Jozefom Repaským položili potom veniec k pamätnej tabuli venovanej VTNP - PTP. Vedenie mesta sa zúčastnilo aj na ekumenickej bohoslužbe v evanjelickom kostole. Po nej zapálili pri soche Janka Kráľa, ako každoročne, sviečky.