O milosť pre Tomáša Chovana prosila prezidenta celá dedina

Tomáša Chovana popravili za ilegálne prekročenie hraníc a údajnú protištátnu činnosť. Nedožil sa ani 25 rokov. Šesťdesiate výročie jeho popravy si pripomenuli v Hubovej.

Na pietnu spomienku prišli aj príbuzní Tomáša Chovana.Na pietnu spomienku prišli aj príbuzní Tomáša Chovana. (Zdroj: BEATA CHRENKOVÁ)

Tomáš Chovan sa narodil 28. decembra 1926 v Hubovej (vtedy sa obec volala Gombáš) v chudobnej kresťanskej rodine. Vyrastal s dvoma súrodencami, dvaja zomreli krátko po narodení. Študoval na vojenskej reálke v Martine a Vojenskej akadémii v Hraniciach na Morave. Skončil ju s hodnosťou poručíka v roku 1948.

V tom čase sa v Československu dostali k moci komunisti a nastolili totalitný režim, s ktorým mladý poručík nesúhlasil. Už v máji prešiel cez rieku Moravu do Rakúska a odtiaľ do Francúzska, kde údajne dostal diverzantský výcvik. Hranice prekročil niekoľkokrát aj s ďalším dôstojníkom Rudolfom Pščolkom.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáša Chovana zatkli 31. marca 1950 na hlavnej stanice v Bratislave. Obvinili ho, že sa dal do služieb slovenskej emigrácie, ktorá sa usilovala o rozbitie Československej republiky a vytvorenie samostatného slovenského štátu v rámci európskej federácie. Na súdny proces čakal vo väzení rok. Verdikt znel - smrť.

Prezident matku odsúdeného neprijal

Po vynesení rozsudku smrti sa Tomáša Chovana pokúšala zachrániť nielen jeho rodina, ale celá dedina. Aj keď odvolací súd v Prahe potvrdil rozsudok smrti, mohol ho ešte zachrániť prezident. Všetky masové organizácie v Hubovej, vrátane miestnej organizácie komunistickej strany, prosili prezidenta republiky Klementa Gottwalda o zmiernenie trestu. Ale ich prosby nevypočul. Ani prosby otca, ktorý ponúkal svoj život za život svojho syna, ani prosby matky. Na jej žiadosť o audienciu prišla odpoveď, že prezident ju nemôže prijať, lebo je plne zaneprázdnený neodkladnými štátnymi povinnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáša Chovana popravili 8. novembra 1951 vo väznici v Bratislave. Kat mu zavesil na krk slučku o pol piatej ráno a po pätnástich minútach úradný lekár skonštatoval jeho smrť.

Matka pri rozlúčke so synom skolabovala

Deň pred popravou oznámili rodičom Tomáša Chovana, že sa s ním môžu prísť rozlúčiť do Justičného paláca. Otec nemohol ísť, lebo bol už veľmi chorý. Zomrel utrápený päť rokov po synovej poprave. Do Bratislavy cestovala Tomášova mama, jeho mladší brat Jozef a bratanec. Matka počas rozlúčky so synom skolabovala.

„Téma strýko a jeho justičná vražda boli v našej rodine do roku 1989 vecou, o ktorej sa radšej nehovorilo,“ povedal synovec Tomáša Chovana Igor. Jeho otec Jozef bol tiež politickým väzňom. Zatvorili ho za pokus o nedovolené opustenie republiky a z väzenia sa vrátil s podlomeným zdravím.

SkryťVypnúť reklamu

„Otec bol rád, že napriek bratovej smrti a svojmu uväzneniu mohol pracovať v úradníckej profesii vo vtedajších Bavlnárskych závodoch V. I. Lenina v Ružomberku. To ale neznamenalo, že rodina fungovala pokojne. Až do prevratu bol otec pod drobnohľadom komunistickej strany a tajnej polície, respektíve ich aktívneho miestneho zástupcu. Komunizmus vždy visel nad ním ako kliatba,“ priblížil Igor Chovan.

Z traumy, ktorú jeho otec, stará matka a starý otec prežili, sa vraj nikdy nespamätali. Absolvovali niekoľko domových prehliadok, výsluchy, ťaživý súdny proces v Bratislave. Predsedníčkou senátu bola Alžbeta Trattnerová známa svojou krutosťou a bezcitnosťou. Volali ju beštia alebo krvavá Trattnerka.

Na hrobe nesmel mať meno, iba číslo

„Noc pred strýkovou popravou prečkali otec a stará mama na hlavnej stanici v Bratislave. Ráno mu mali priniesť šaty do rakvy. Ale zriadenci ich obliekli inému väzňovi, ktorého zrejme popravili spolu s ním. Keď videli strýkove šaty na cudzom človeku, mysleli si, že mu niekto na poslednú chvíľu predsa len pomohol. No vzápätí vyšiel omyl najavo. Otec uvidel svojho brata na vozíku, na krku mal odtlačok zo slučky a na čele a hrudi jazvy po pitve. Pochovali ho na Martinskom cintoríne v Bratislave. Na hrobe nesmel mať meno, iba číslo,“ zakončil smutný príheh svojho strýka Igor Chovan. Dodal, že pre neho je príkladom človeka, ktorý pre svoje presvedčenie neváhal nasadiť aj vlastný život.

„Strýka v plnom rozsahu rehabilitovali zrušením pôvodného rozsudku v roku 1992. Stratený život a prežité utrpenie sa však už zmeniť nedajú. Ani otec, ani stará mama si až do svojej smrti v roku 2000 žiadne výhody za to, čo vytrpeli, neužili. Ľudia, ktorí vtedy tento zločin spôsobili, však dožili nadštandardne zapezpečení. Od týchto tyranov a ich potomkov sme sa žiadneho ospravedlnenia ani ľútosti nikdy nedočkali.“

Tomáš Chovan v knihe aj vo filme

V procese s Tomášom Chovanom obvinili viac ako dvadsať ľudí. Rudolfa Pščolku odsúdili na doživotie, Jozefa Vrábla na dvadsaťpäť a Štefan Bučeka na dvadsať rokov väzenia. Za navádzanie k vojenskému zločinu a napomáhanie pri vyzvedačstve odsúdili na niekoľkoročné tresty a vysoké finančné pokuty viacerých obvinených, z toho štyroch z Hubovej: Andreja Kamenského na desať rokov, jeho syna Jána na päť rokov, Jána Húsku Hamaja na dva roky a Andreja Kuderu na deväť mesiacov.

Osudy Tomáša Chovana a jeho rodákov opísal spisovateľ Rudolf Dobiáš v samostatnej kapitole v knihe Triedni nepriatelia na základe rozprávania dlhoročného kronikára Hubovej Karola Okáľa. Rudolf Dobiáš zažil na vlastnej koži drastické metódy v komunistických žalároch aj jáchymovské peklo. Je aj autorom scenára k dokumentárnemu filmu o Tomášovi Chovanovi.

V kostole sa modlili politickí väzni aj študenti

Pietna spomienka na Tomáša Chovana v Hubovej sa konala 10. novembra. Zúčastnili sa na nej bývalí politickí väzni z rôznych kútov Slovenska, študenti Gymnázia svätého Andreja v Ružomberku, viceprimátor Ružomberka Stanislav Bella, zástupcovia obce, Katolíckej univerzity a príbuzní popraveného. Začala sa omšou v kostole Povýšenia svätého kríža.

Kňaz Viktor Olos, ktorý bol tiež počas komunizmu prenasledovaný a väznený, pripomenul, že po komunistickom prevrate v Československu v roku 1948 súdili, väznili, mučili a popravili veľa nevinných ľudí. Spomenul aj Bernarda Nemčeka z Likavky a Bernarda Jaška z Černovej.

Modlitbu, ktorej autorom bol kardinál Ján Chryzostom Korec, prečítal predseda Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja (PV ZPKO) na Slovensku a maltézsky rytier Arpád Tarnóczy. Obetné dary priniesli synovci Tomáša Chovana a hlavná organizátorka pietnej spomienky Mária Šidová, predsedníčka regionálnej pobočky PV ZPKO v Ružomberku. Ona a jej manžel Leopold Šida boli tiež väzňami v komunistických žalároch.

K pamätnej tabuli položili veniec

Pamiatku Tomáša Chovana si uctili aj položením venca k pamätnej tabuli, ktorú na Obecnom úrade v Hubovej odhalili v roku 1997.

Podpredsedníčka PV ZPKO na Slovensku Anna Fodorová pripomenula, že roky komunistickej krutovlády priniesli utrpenie tisíckam rodín a v bývalom Československu bolo popravených 242 obetí. Poďakovala hlavne študentom, ktorí si uctili ich pamiatku a vyslovila želanie, aby oni ani ďalšie generácie nezažili utrpenie totalitného režimu.

Pri pamätnej tabuli sa prihovorili aj Stanislav Bella a starosta Hubovej Stanislav Nechaj. Zaznela báseň Krajanovi Tomášovi, ktorú mu venoval Peter Galan Skalanovič.

Členovia PV ZPKO sa 17. novembra poklonili aj popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu pri pamätníku na Ružinovskom cintoríne v Bratislave. Sú na ňom aj mená troch liptovských martýrov – Tomáša Chovana, Bernarda Jaška a Bernarda Nemčeka. Všetci majú v svojich rodiskách pamätné tabule hlavne zásluhou bývalého politického väzňa Pavla Brodňanského. Stál pri zrode celoslovenskej organizácie politických väzňov v roku 1990,v Ružomberku bol jej okresným predsedom. Zomrel v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 75 443
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 334
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 017
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 209
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 194
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 159
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 228
  1. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  2. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  3. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  4. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  5. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  6. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  8. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 503
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 541
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 60 197
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 749
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 310
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 930
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 532
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 760
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


1

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Ondřej Smetana.

MFK Ružomberok opäť mení trénera.


  1. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  2. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  3. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  4. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  5. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  6. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  8. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 503
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 541
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 60 197
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 749
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 310
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 930
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 532
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 760
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu