LIPTOV. Stretnutia s medveďom sú čoraz častejšie aj podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka.
„Šelmy často evidujeme v blízkosti obcí aj miest. Ideálnou prevenciou je preto čistota a poriadok v nich. Dôležité je, aby odpadky na uliciach či v otvorených odpadkových košoch medveďa nelákali,“ povedal riaditeľ.
V prípade, ak medveď zaútočí na ľudí, alebo ničí ich majetok, je podľa P. Majka, krajným riešením ochranný odstrel.
„Na Slovensku momentálne existujú dva spôsoby umelej regulácie. Prvým je ochranný odstrel, to znamená, že medvede sa lovia na miestach, kde hrozí riziko ohrozenia zdravia, života ľudí, alebo vznikajú škody na majetku. Druhou možnosťou je regulovaný odstrel. Jeho úlohou je znížiť populáciu medveďa hnedého na celom území Slovenska,“ vysvetlil P. Majko.
Požiadali o pomoc ministerstvo
V okolí obce Jakubovany je takmer osemdesiat rekreačných chát. Ich majitelia sa niekoľkokrát sťažovali na stretnutia s medveďom. Pravidelne im spôsoboval materiálne škody, ničil úrodu, včelíny a vyjedal ovocné sady.
Samospráva začala problém riešiť aj v spolupráci s inými slovenskými obcami. Obrátili sa na ministerstvo životného prostredia a žiadali vydanie povolenia na ochranný odstrel.
„V záujme ochrany zdravia a majetku ľudí sme udelili výnimku na ochranný odstrel. Medveď, ktorý nie je plachý a pohybuje sa v blízkosti ľudských obydlí, je veľmi nebezpečný. Najdôležitejšia je v takomto prípade bezpečnosť obyvateľov,“ vysvetlil dôvod udelenia výnimky minister životného prostredia József Nagy.
Používajú elektrické ohrady
Zoológ Robin Rigg, pôvodom z Veľkej Británie žije v Liptove a pôsobí v mimovládnej organizácii Slovak Wildlife Society, sa preventívnymi opatreniami snaží stretnutia človeka s medveďom minimalizovať.
Spolupracuje s odborníkom Sethom Wilsonom, vedcom z americkej univerzity v Yale. Ten Slovensko prirovnal k štátu Montana. Vedcovi sa práve preventívnymi opatreniami podarilo v priebehu siedmich rokov v Montane znížiť konflikty medzi človekom a medveďom takmer na nulu.
„Jedným z hlavných dôvodov bolo, že sme začali veľmi úzko spolupracovať s farmármi, chovateľmi hospodárskych zvierat, štátnymi inštitúciami, mimovládnymi organizáciami, ale aj miestnymi ľuďmi. Za sedem rokov sa nám nebezpečné stretnutia ľudí s medveďom podarilo znížiť na minimum. Napriek tomu, že medvedia populácia sa u nás zvyšuje ročne asi o tri percentá, dnes s nimi ľudia dokážu harmonicky žiť,“ povedal americký vedec.
Seth Wilson vysvetlil, že v rámci prevencie nainštalovali elektrické ohrady, urobili osvetu medzi ľuďmi, aby ich naučili, čo majú a čo nemajú robiť, keď sa dostanú do kontaktu s nebezpečnou šelmou.
„Pochopili sme, že nemôžeme v okolitej prírode nechávať uhynuté zvieratá a musíme zabezpečiť kontajnery s odpadkami, aby boli pre medveďa nedostupné,“ vysvetlil Seth Wilson.
Problémy s medveďmi majú aj inde
V Montane je medveď hnedý tiež chránený a jeho odstrel je povolený len v prípade, keď napácha škody na majetku, prípadne zaútočí na človeka.
„Prednáška Setha Wilsona potvrdila, že podobné problémy s medveďmi majú aj inde vo svete. Stretnutie bolo hlavne o tom, aby sme o problémoch s medveďmi diskutovali, vymenili si skúsenosti a naučili sa nebezpečné stretnutia účinne znížiť na čo najmenej časté,“ povedal anglický zoológ zo Slovak Wildlife Society.
Robin Rigg americkému odborníkovi ukázal aj niektoré problémové územia. „Boli sme na salašoch, ale aj pri včelíne, kde máme elektrické oplotenie. Zaujímalo ma, čo nám na to ako odborník povie, či postupujeme správne. Seth Wilson potvrdil, že práve takáto prevencia je správnou cestou k úspechu,“ uzavrel Robin Rigg.