RUŽOMBEROK. Bez nového územného plánu, podľa viacerých odborníkov, nie je možné zastaviť zaostávanie Ružomberka v porovnaní so susednými mestami.
Pôvodný územný plán platí už od roku 1996. Odvtedy sa zmenili mnohé územno-technické, hospodárske a sociálne predpoklady, na základe ktorých ho zrealizovali.
Volajú po ňom mnohí
Neaktuálnosť v súčasnosti platného územného plánu mesta vidí Martin Bišťan, predseda Cechu architektov v Ružomberku, ako vyplynulo z jeho príspevku publikovanom v médiách, aj v inom:
„Mesto malo jednoducho smolu, že po revolúcii sa na mestskom úrade etablovala generácia bez vyšších ideálov rozhľadu a vízií do budúcnosti. Tento stav, až na malé výnimky, trval až do minulého roku.“
Bišťan je presvedčený, že Ružomberku by najviac pomohlo schválenie nového územného plánu a riešenie atraktívnych mestských zón cez riadne a transparentné súťaže.
Treba vraj vytvoriť nové námestie za Kultúrou s podzemným parkovaním, postaviť Aupark, zrevitalizovať centrum a jeho pešie zóny.
Investorom treba predložiť urbanistické riešenia územia závodu Solo, kasární či nábrežia Revúcej.
Aj nová koncepcia rozvoja bytovej politiky v meste do roku 2025 si vyžaduje zmeny v súčasnom územnom pláne. Ďalšie investičné zámery bude možné riešiť až po ich zakomponovaní v tomto najvýznamnejšom urbanistickom dokumente každého mesta.
O rok už bude
S potrebou vypracovať nový územný plán sa stotožňuje aj Jozef Jurčo, vedúci Útvaru hlavného architekta Mestského úradu v Ružomberku. Aj podľa jeho názoru mesto potrebuje aktuálny základný nástroj územného rozvoja.
„Na jeho príprave už aktívne pracujeme. Prieskumy a rozbory pre územný plán, vrátane krajinno-ekologického plánu, sme skončili. V súčasnosti sme v záverečnom štádiu prípravy konceptu nového územného plánu,“ prezradil Jurčo.
Koncom novembra, začiatkom decembra začnú architekti a ďalší odborníci pripravovať konkrétny návrh nového územného plánu. Ten by mal byť pripravený na schválenie v mestskom parlamente v mapovej i digitálnej podobe do konca roku 2012.
„Konkrétne zmeny pripravovaného územného plánu spočívajú okrem iného v tom, že riešiť bude len katastrálne územie Ružomberka. V súčasnosti platný územný plán sa zaoberá aj územiami okolitých obcí,“ poznamenal Jurčo.
Nový územný plán umožní rozvoj občianskeho vybavenia, ale aj vznik nových zelených plôch, rozvoj bytovej výstavby či komplexnú obnovu chránených území vrátane Vlkolínca.
Veľkú pozornosť zostavovatelia územného plánu budú venovať aj rozvoju rekreácie, športu, teda celého hospodárskeho podsystému spojeného s cestovným ruchom.
Aký prínos budú mať Ružomberčania a návštevníci mesta z nového územného plánu?
„Navrhneme podmienky pre optimalizáciu automobilovej, cyklistickej a pešej dopravy v meste, vrátane návrhu smerových a šírkových úprav ciest a chodníkov. Územný plán sa bude zaoberať aj vznikom nových parkovísk či cyklotrás,“ dodal Jurčo.