Krajinu na pomedzí Stredomoria a Orientu dejiny vôbec nešetrili

Hoci je už ako desať rokov po vojne, rozstrieľané fasády domov a pyrotechnici hľadajúci míny sú stále častými obrázkami z dnešnej Bosny a Hercegoviny.

Krásy krajiny turistov veľmi nelákajú, čo je škoda, lebo má čo ponúknuť.Krásy krajiny turistov veľmi nelákajú, čo je škoda, lebo má čo ponúknuť. (Zdroj: MAREK JURIŠ)

Malá krajina poznačená vojnovým konfliktom a vnútornými problémami je z turistického hľadiska veľmi atraktívna. Pokiaľ túžite po objavovaní a malých dobrodružstvách na cestách, potom je Bosna a Hercegovina správnym miestom.

Turistami zatiaľ nie je príliš zaplavená, no napriek tomu ukrýva prastaré kultúrne pamiatky, majestátne hory aj biele piesočnaté pláže, na ktorých budete takmer sami. Je to neobjavená perla Európy.

„Môžete prespať tu na lúke, osem ľudí za päťdesiat eur,“ ponúkol nám prvý nocľah mladý muž. Ponuku sme odmietli a noc radšej strávili v rušných uliciach Sarajeva.

SkryťVypnúť reklamu

V meste preslávenom atentátom na rakúsko-uhorského následníka trónu Františka Ferdinada d‘Este, zimnými olympijskými hrami, ale aj štvorročným vojenským obliehaním srbskou armádou počas občianskej vojny. Bolo vraj najdlhšie v novodobej histórii.

Život počas vojny nebol ľahký

Ráno sme minuli známe sarajevské letisko a preslávený vojnový zásobovací tunel. Za mestom sme nasadli na bicykle, ideálne dopravné prostriedky na spoznávanie akejkoľvek krajiny. Nabalení všetkým potrebným sme kľukatou cestou stúpali do horského sedla Rogoj.

Vypálený dom a les obohnaný páskou s upozornením stop míny dokazovali, že život počas nedávnej vojny tu bol krušný. Zo sedla sme sa pustili cestou vkliesnenou nad korytom horskej rieky. Tabule v srbochorváčtine a angličtine nás vítali v srbskej časti súčasnej Bosny a Hercegoviny, Republike srbskej.

SkryťVypnúť reklamu

Republika vznikla začiatkom deväťdesiatych rokov v ťažkých časoch vojnového chaosu v bývalej Juhoslávii. Bola reakciou na vyhlásenie suverenity Bosny a Hercegoviny, keďže bosnianski Srbi mali záujem o samostatnosť. Nasledovala krutá vojna, v ktorej sa im podarilo obsadiť až približne sedemdesiat percent územia Bosny a Hercegoviny.

Naším prvým cieľom bol splav, jeden z najhlbších kaňonov na svete. Presnejšie, rieky Tary, ktorá sútokom s riekou Pivou tvorí balkánsky veľtok Drinu. V kempe blízko čiernohorských hraníc sme sa ocitli medzi mladými Srbmi, Macedóncami či Bosniakmi. Príjemnú balkánsku rafterskú atmosféru okrem ľudí dotvárala aj hostina z tradičných špecialít z pestrej balkánskej kuchyne.

Ráno nás čakal viac ako päťhodinový rafting kaňonom Tary. Úzka štrková cesta vlniaca sa v strmom zráze nás doviedla na lesnú čistinku v Čiernej Hore. Miestni ju volajú Brstanovica.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta stúpala serpentínami do nebies

„Left, right, sve,“ urobil nám krátky vodácky kurz v srbochorváťčine a angličtine miestny inštruktor. Nabití vedomosťami sme sa pustili dole riekou.

Kaňon v niektorých miestach dosahuje hĺbku viac ako tisíc metrov a je známy mnohými vodopádmi, ktoré sú závislé od výšky hladiny vody v rieke. My sme, žiaľ, videli len jeden a presvedčili sa, že jarná raftovačka na Tare býva omnoho väčším adrenalínovým zážitkom.

Naša etnocyklistická expedícia pokračovala cez národný park Sutjesta v pohorí Zelengora. Stúpali sme serpentínami do nebies a tie nás odmenili panoramatickými výhľadmi.

Časté zastávky v pohostinstvách nám pomáhali zorientovať sa v miestnej kultúre a nadviazať kontakt s ľuďmi. „Áááá, sloboda, Dubček, Bratislava,“ neskrýval bohaté vedomosti o Slovensku starší pán z malej usadlosti, ktorý nás identifikoval podľa vlajky na bicykloch.

Zelengora je najstarší národný park ukrývajúci jedinečnú prírodu s deviatimi horskými jazerami či pralesom Peručica. Vrchol horského masívu Maglič je s výškou 2386 metrov nad morom najvyšší bod krajiny.

V horskom sedle sme sa po rakii, kúpenej od miestnych pestovateľov, prebudili do krásneho rána. Minuli sme mesto Gacko a pokračovali púštnou krajinou bez stôp osídlenia a kvapky vody. Okrem obhoreného autobusu a niekoľkých pastierov sme nestretli nikoho.

Náš cieľ bol Mostar. Cestou sme sa vysmädnutí zastavili v pohostinstve v dedinke Kifino selo a osviežili studeným pivom. „Tu nie ste v Bosne, toto je Republika srbská,“ reagoval uniformovaný muž, keď sme vytiahli bosniansku mapu a pýtali sa na cestu do Mostaru.

„Už je to len tridsať kilometrov, ale po ceste nie je nikde voda, tak sa dobre zásobte. Je veľmi vzácna. Ľudia majú v okolí niekoľko studní, ktoré si zamykajú,“ upozornil ďalší uniformovaný muž. Debata s miestnymi zvedavcami pokračovala v priateľskom duchu až do neskorého večera.

Mesto pomenovali podľa starého mosta

Do mesta na brehoch Neretvy sme dorazili až na druhý deň. Starobylé mesto je pomenované podľa skvostného mosta, presnejšie podľa jeho strážcov.

Slovo Mostar v miestnom jazyku znamená strážca mosta. Občianska vojna Mostar veľmi poznačila a nádherné mesto na pomedzí Stredomoria a Orientu rozdelila na moslimskú a chorvátsku polovicu.

Dvadsať metrov vysoký Stari most alebo Stara ćuprija postavil staviteľ Hajrudin. Symbolom multikultúrneho mesta bol viac ako štyristo rokov, pokým ho začiatkom deväťdesiatych rokov nevyhodili do vzduchu vojaci chorvátskej armády. O desať rokov ho nanovo postavili a zapísali na listinu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiaľ, pôvodný zámer, využiť pri obnove čo najviac pôvodných fragmentov stavby, sa nepodaril. Smutnú vojnovú udalosť dnes pripomínajú pôvodné časti mosta s pamätnou tabuľou na brehoch azúrovej Neretvy.

Obľúbenou atrakciou sú miestni plejboji, ktorí sa zo zábradlia Starého mosta vrhajú do rieky hlboko pod ním. Adrenalínovému zoskoku predchádza najmenej pätnásťminútová prehliadka svalov s vyberaním príspevku za skok. V najmenej očakávanej chvíli sa cez zábradlie skokan prehupne a o niekoľko sekúnd sa stratí v rieke. Tým celé predstavenie končí.

S Brucom Lee sympatizujú všetci

Keď sme odbočili z rozpálenej asfaltky na kamennú dlažbu krivolakých uličiek, mesto nás okamžite pohltilo svojou jedinečnou atmosférou. Zo všetkých strán na nás číhali rôzne druhy suvenírov.

Od vkusných ručne vyrábaných až po gýčové repliky z vojny. Perá ako napodobeniny nábojov, vázy z tankových nábojníc, mapy s rozkresom vojenských operácií či fotografie vojnou zničeného mesta. Presvedčili sme sa, že predať sa dá skutočne všetko. Aj vojna.

Napätie medzi kresťanskou a moslimskou časťou v meste stále veľmi cítiť. Jeho dôkazom je nevkusná monumentálna, asi stometrová betónová veža katolíckeho kostola, ktorá nápadne pripomína benátsku kampanilu. Ideologický účel na prvý pohľad pravdepodobne splnila. Minarety vo východnej časti mesta proti nej pôsobia dojmom tenučkých špáradiel.

Predsudky voči neustálemu škatuľkovaniu na moslimský či kresťanský Mostar sa obyvatelia snažili potlačiť odhalením sochy legendy kung–fu Bruca Lee v blízkosti bývalej frontovej línie.

„Pretože on budí sympatie u všetkých obyvateľov Mostaru, bez ohľadu na ich národnosť a vieru. Žiaľ, hneď po slávnostnej ceremónii ju vandali v rekordnom čase poškodili,“ dozvedeli sme sa od miestnych ľudí.

Zdrojom príjmu sú hlavne svätí

Opustili sme mesto a krátko sme sa zastavíli v Medžugorí. Ešte v 70. rokoch mesto na úpätí hôr nikto poriadne nepoznal. V roku 1981 sa však stalo niečo, čo do neho priviedlo zástupy návštevníkov. Na kraji Medžugoria sa vo svahu zjavila niekoľkým mladým ľudom Panna Mária. Svedkovia tvrdia, že ju videli a dodnes sa im pravidelne zjavuje a odovzdáva im posolstvo. Tí, ktorí zjaveniu neveria, tvrdia, že je to všetko len propaganda bosnianskych františkánov.

Obľúbené pútnické miesto prekvapilo bohatým sortimentom pseudosuvenírov s božím zjavením. Otvarák na pivo s podobou svätých bol asi najatraktívnejším ponúkaným tovarom pre vysmädnutých slovenských pútnikov. Prežiť z Panny Márie sa tam evidentne snažia všetci.

Po kultúrnom šoku sme to v Medžugorí zabalili a stihli sme sa ešte okúpať v Kravických vodopádoch, ležiacich na ponornej rieke Trebižatu. Ich výška dosahuje takmer tridsať metrov. Okúpali sme sa priamo v nich a unavené telá sme sa ponáhľali osviežiť aj v mori. Tam sme etnocykloexepdíciu so všetkými slovenskými poctami ukončili. Ostali nám len spomienky na jedinečnú a kultúrne veľmi pestrú balkánsku krajinu Bosnu a Hercegovinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 456
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 107
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 838
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 465
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 162
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 926
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 144
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 615
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 872
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 073
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 058
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 615
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 872
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu