VYŠNÁ BOCA. „Požiar vznikol v pondelok popoludní a dnes sa nám posunul o kilometer vyššie. Máme modul hasenia z Pezinka. Ide o techniku hasenia v lesnom poraste, zahŕňa jazierkový systém, čerpadlá a terénne automobily," poznamenala Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši
V lokalite zasahovali dva vojenské vrtuľníky Mi-17. „Hasenie požiarov vrtuľníkmi robíme v ťažko dostupnom teréne, kde je značne obmedzený prístup pre klasické hasičské jednotky. Pilot musí dokonale zvládnuť techniku pilotovania, pilotovanie s podvesom pri maximálnej hmotnosti, čo znamená vysokú presnosť, ako aj dokonalú spoluprácu s palubným technikom. Musí mať aj skúsenosti s letmi v horskom prostredí, kde hrá dôležitú úlohu prúdenie vzduchu, umocnené vysokými teplotami, ktoré vznikajú nad horiacim porastom,“ konštatoval Peter Michnica, hovorca Ozbrojených síl SR. Dodal, že pilot musí pri plnení úlohy poznať a dodržiavať obmedzenia vrtuľníka, správne vyhodnotiť vietor, dobre poznať terén a prekážky. „Dôležitý je dohovor so zložkami, s ktorými spolupracujú, teda hasičmi a inými zasahujúcimi vrtuľníkmi,“ upozornil Michnica.
„Oheň stále horí na viacerých miestach, na ploche približne 25 hektárov. „Na niektorých miestach sme oheň lokalizovali, inde sa nám znovu rozhorel. V stredu pokračujeme v hasení, myslím, že by sa nám to malo podariť uhasiť. Ľudí sme z terénu stiahli, v noci tam nemôžu pracovať, pretože ide o ťažko dostupný terén. V stredu od rána budú ľudia v teréne a v nasadení zostávajú aj vrtuľníky,“ informovala Krajčiová.