BOBROVNÍK. Združenie náčelníkov mestských a obecných polícií Slovenska (ZNMOPS) má k zákonu množstvo zásadných pripomienok.
„Konečne by sa malo chopiť iniciatívy ministerstvo vnútra, ktoré pravidelne ignoruje pozvania na naše výročné stretnutia. Pri tvorbe komplexného zákona by sme mali pracovať spoločne, aby nám pomohol a bol čo najviac prospešný,“ povedal prezident združenia Ján Andrejko.
Zákon by, podľa mestských policajtov, nemalo pripravovať od stola štatistické oddelenie Prezídia PZ, ktoré má na starosti evidenciu.
„Návrh zákona vznikol z podnetu vlády, ktorá si v programovom vyhlásení vytýčila posilnenie kompetencií samospráv a súčasne aj mestských polícií. Zdá sa, že tvorcovia si to vysvetlili po svojom a nový zákon poslúži len na posilnenie ich kompetencií pri dohľade nad našou činnosťou,“ doplnil J. Andrejko.
Niekedy nedokážu ľuďom pomôcť
Mestskí policajti si myslia, že tento zákon bol pripravený od stola bez konzultácií s ľuďmi z praxe.
„Radoví mestskí policajti sami najlepšie vedia, s akými problémami sa deň čo deň na uliciach stretávajú. Koľkokrát musíme povedať ľuďom, ktorí nás privolajú na riešenie nejakého problému, že, bohužiaľ, nemôžeme pomôcť, pretože nám to zákon neumožňuje,“ konštatoval J. Andrejko.
Schválenie nového zákon by mohla, podľa náčelníka liptovskomikulášskej mestskej polície Vladimíra Bellu, v praxi spôsobiť to, že mestská polícia by musela vynakladať vyššie prostriedky na svoj chod.
„Na to jednoducho nemáme vyčlenené prostriedky v rozpočte. Návrh zákona počíta, napríklad, s odbornými školeniami či inými zmenami, ktoré svojou finančnou náročnosťou môžu ovplyvniť chod samotnej mestskej polície. Najpodstatnejšie je v tejto chvíli, aby sa naše požiadavky, ktoré sme v rámci združenia podali, do novelizácie zákona zapracovali,“ vysvetlil mikulášsky náčelník.
Oprášili problém výsluhových dôchodkov
Nespokojnosť s novelizáciou zákona a chýbajúcimi odbornými pripomienkami zo strany mestských policajtov vyjadrili aj náčelníci mestskej polície v Liptovskom Hrádku a Ružomberku, Jozef Koscelník a Ivan Stromko.
Policajti oprášili aj problém nedostatočného sociálneho zabezpečenia. „Už viac ako štyri roky sa snažíme dostať na úroveň obdobných zložiek. Veď aj horskí vodcovia či príslušníci mýtnej polície majú výsluhové dôchodky. Naposledy sa, napríklad, podarilo zdravotným sestrám presadiť, že po päťdesiatke nemusia slúžiť v noci. Len na mestských policajtov sa stále zabúda a nemá sa nás kto zastať,“ dodal Andrejko s tým, že túto diskrimináciu napadli súdnou cestou.
Vladimír Bella si myslí, že sociálne zabezpečenie by bolo pre mestských policajtov určite pozitívnou zmenou.
„Nemuseli by v relatívne vysokom preddôchodkovom veku riešiť doslova problémy ulice. U nás neexistuje možnosť kariérneho rastu, máme určitý stupeň, ktorý je momentálne naplnený. Všetci, ktorí sú vo výkonnej službe a robia päť, desať či pätnásť rokov, sú stále v teréne a fyzicky so stúpajúcim vekom už nebudú schopní plniť svoje úlohy,“ dodal Bella.