LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Krajský úrad životného prostredia povolil turistom a skialpinistom výšľap na Baranec, Plačlivé a Smrek aj počas sezónnej uzávery turistických chodníkov. Uzávera tatranských chodníkov trvá od začiatku novembra do polovice júna.
Okrem toho, vyznávači skialpinizmu môžu využívať dve obľúbené miesta v Západných Tatrách o mesiac dlhšie.
Platia rovnaké pravidlá ako vlani
Rovnakú výnimku udelili pre zimnú turistiku aj vlani, avšak trvala len jednu sezónu. Chatár Miroslav Dzuroška požiadal v mene Telovýchovnej jednoty Družba Smrečany-Žiar, ako vlastníka Žiarskej chaty, o jej predĺženie. Úrad výnimku nakoniec schválil až do konca roka 2014.
Turisti môžu vyjsť zo Žiarskej chaty po zelenej značke do Žiarskeho sedla a odtiaľ môžu po žltej značke vystúpiť na Plačlivô s návratom späť tou istou trasou. Zo Žiarskeho sedla môžu potom kráčať ďalej po žltej značke smerom na Smrek a Baranec. Z vrcholu Baranca potom zídu po žltej značke dole cez Holý vrch a Starú stávku až do ústia Žiarskej doliny. Túto trasu môžu absolvovať, samozrejme, aj opačným smerom.
Na skialpoch o mesiac dlhšie
V Žiarskej doline sa nachádza aj jeden z najznámejších a najobľúbenejších skialpinistických areálov na území Tatranského národného parku. Skialpinisti ho môžu, podľa návštevného poriadku, využívať od 21. decembra do 15. apríla.
Krajský úrad životného prostredia vyšiel v ústrety aj skialpinistom. Umožnil im vykonávať ich obľúbený šport v dvoch miestach o mesiac dlhšie, teda až do 15. mája. Užívať si sneh môžu na Baranci v Jarnom žľabe a na skialpinistickej trase Žiarska chata – Žiarske sedlo súbežne s letným turistickým značeným chodníkom. Bližšie informácie získajú návštevníci Žiarskej doliny priamo na Žiarskej chate.
Zimné tyčové značenie trasy do Žiarskeho sedla
Ihneď po udelení výnimky zabezpečili už vlani pracovníci Horskej záchrannej služby Západné Tatry zimné tyčové značenie trasy do Žiarskeho sedla, pretože očakávali nárast návštevnosti v tejto oblasti a ich úlohou bolo postarať sa o bezpečnosť turistov a lyžiarov.
Tyčové značenie sa začína na Rázcestí pod Homôľkou (rázcestie do Smutného a Žiarskeho sedla) a končí v Žiarskom sedle.
Ide o úsek, kde turistom a skilapinistom hrozí najväčšie riziko zablúdenia. Terén je tu plochý, bez výraznejších orientačných bodov, takže v prípade bieleho snehu a hustej hmly človek stratí priestorovú orientáciu a môže ľahko skončiť v nebezpečnom lavínovom teréne.
Vyššie na hrebeni už tyčové značenie nemá veľký zmysel. Nevydržalo by nápor častých zimných víchric a zorientovať sa na úzkom hrebeni už nie veľmi náročné.
Aj v tomto roku zabezpečili horskí záchranári v predstihu pred začiatkom zimnej sezóny údržbu tyčového značenia, vymenili zlomené a opotrebované tyče a niekde trasu zahustili aj novými tyčami.
Bez vyhľadávača ani na krok
Povolenie pre zimnú turistiku v Západných Tatrách neznamená, že prechod je za každých okolností bezpečný. Preto by milovníci zimných pochodov nemali podceňovať premenlivé počasie, schádzať zo značkovaného chodníka, túru si starostlivo naplánovať a sledovať lavínové výstrahy.
Nemali by nezabúdať na výstroj mačky, čakan alebo aspoň teleskopické paličky a lavínový vyhľadávač, ktorý by mal byť pri zimnej turistike v Roháčoch samozrejmosťou.