RUŽOMBEROK. Písal sa rok 1931, keď vznikol stolnotenisový oddiel Športový klub Ružomberok. Archívne materiály prezrádzajú, že tamojšie družstvo mužov sa hneď zapojilo do súťaže v rámci stredoslovenského okrsku.
Zo staršej histórie najväčší rozmach zaznamenala malá loptička pod Čebraťom v rokoch 1943 až 1950.
Špecializovaná herňa novým impulzom
V novodobej ére ŠKST Ružomberok bol významným medzníkom rok 1987, ktorý tamojším hráčom dal do vienka dlho očakávanú špecializovanú herňu. Vlastný moderný stánok znamenal aj obrovský impulz pre nastupujúcu funkcionársku generáciu na čele s vtedajším predsedom oddielu Mariánom Bystričanom.
V polovici deväťdesiatych rokov muži aj ženy ŠKST si vybojovali postup do najvyššej republikovej súťaže družstiev a vlastná omladina postupne začala voziť aj medaily zo slovenských šampionátov.
Vzápätí klub pod svoje krídla zobral aj skupinu telesne postihnutých hráčov, ktorí sa mu doteraz za to odmieňajú medailovými umiestneniami na paralympijských hrách, majstrovstvách sveta a Európy.
Pripravil zatiaľ svoje najväčšie podujatie
Ružomberčania tiež obnovili tradíciu Mildeho memoriálu, z ktorého sa stal špičkový republikový turnaj. Klub dva razy, v rokoch 1996 a 2000, usporiadal slovenský šampionát mužov a žien a v roku 2003 pripravil zatiaľ svoje najväčšie podujatie Top 12 juniorov a junioriek Európy. Pred dvoma rokmi zase Koniareň tlieskala fantastickej exhibícii dvoch svetových legiend zo Švédska Waldnera a Perssona.
K okrúhlym narodeninám patria aj gratulácie a ocenenia. Najlepší jednotlivci, držitelia medailí zo Slovenska, a doterajší predsedovia či prezidenti prevzali klubové plakety.
Štyrom prítomným bola udelená Cena primátora. Prvý muž ružomberskej radnice Ján Pavlík ju odovzdal hráčom a hráčkam Filipovi Pindurovi, Denise Lenčovej a Alene Kánovej a najstaršiemu žijúcemu členovi klubu takmer 90-ročnému Vincentovi Gondžúrovi, ktorý bol jeho predsedom v rokoch 1951 až 1958.
Krstili aj viac ako stostranovú pamätnicu
Vyvrcholením milej slávnosti bol krst knižnej publikácie, ktorá má názov 80 rokov rybárpoľského stolného tenisu. Viac ako stostranovú pamätnicu, ktorá prináša aj zaujímavé dobové fotografie, napísal Marián Bystričan, ktorý v rokoch 1984 až 2009 vykonával s maximálnym nasadením funkciu prezidenta ŠKST.
Stolnotenisový matador Gondžúr sympatickú knižočku krstil prúdom malých celuloidových loptičiek, paralympijská víťazka, majsterka sveta a štvornásobná európska šampiónka zase šampusom.
Bystričan, ktorý v tomto roku dovŕšil 55 rokov, nielenže famózne dostal ružomberský klub z vtedajšej krízy, no postupne urobil z neho výkladnú skriňu mestského športu. Sám to dotiahol ako medzinárodný rozhodca.