LIPTOV. Napriek tomu, že ide o zábavnú pyrotechniku, nie vždy je s ňou zábava. Najmä pri neodbornej manipulácii dokáže vážne poškodiť zdravie aj majetok.
Je riskantné vyrábať si zábavnú pyrotechniku doma či kupovať ju od pouličných predavačov. Existujú špecializované predajné miesta, kde vyškolený predavač vie na požiadanie vysvetliť spôsob bezpečného zaobchádzania. Výrobok by mal mať návod na použitie v slovenskom jazyku a zaradenie do príslušnej kategórie. Zábavnú pyrotechniku je potrebné uchovávať mimo tela, nikdy nie vo vreckách. Pred jej odpaľovaním si pozorne prečítajte návod na použitie. V prípade nevybuchnutých predmetov platí zásada nepribližovať sa k nim hneď a nepokúšať sa ich zapáliť ešte raz. Pyrotechnika a alkohol k sebe nepatria.
Pyrotechnické výrobky sa vôbec nesmú predávať osobám do 15 rokov. Osoby mladšie ako 18 rokov môžu používať iba pyrotechniku kategórie 1, do ktorej patria, napríklad, prskavky, malé tyčinky s farebnými plameňmi, búchacie guľôčky a iné.
Pyrotechnické výrobky 2. kategórie: rímske sviece, fontány, petardy, môžu nadobúdať iba osoby staršie ako 18 rokov a výrobky kategórie 3 osoby staršie ako 21 rokov. Pyrotechnika zaradená do kategórie 4 je veľmi nebezpečná a je určená len pre odborne spôsobilé osoby.
Autor: Anna Poljaková