LIPTOV. Vinníci lesných požiarov sa hľadajú len veľmi ťažko. Niekedy sú to nezodpovední turisti, ale v mnohých prípadoch je ich príčinou aj nezodpovednosť a nedodržiavanie protipožiarnych opatrení pri ťažbe dreva a likvidácii zbytkov po nej. Najviac rizikové sú rozsiahle kalamitné oblasti vo Vysokých a Nízkych Tatrách.
Požiar v lesoch Vyšnej Boce, nebol jediný, ktorý zamestnával hasičov. Začiatkom októbra liptovskí hasiči s pomocou vrtuľníka letky ministerstva vnútra a členov urbariátu niekoľko dní hasili aj lesný požiar pod vrchom Slemä.
Turisti si rozložili ohnisko
„Oheň sa rozhorel v chránenom vtáčom území v piatom stupni ochrany v miestach bez prístupovej cesty pre hasičskú techniku. Vodu a všetko náradie na hasenie si museli hasiči vyniesť. Keďže sa v miestach pod Slemä drevo neťaží, podľa nájdených dôkazov sme zistili, že požiar spôsobili nezodpovední turisti. Rozložili si ohnisko na nevyznačenom mieste a nezabezpečili ho proti šíreniu ohňa alebo ho nedostatočne uhasili,“ povedala Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Liptovskí hasiči zasahovali tiež pri požiari lesného porastu vo Važci, ale aj v katastri obce Huty. „Vďaka dobrému prístupu techniky k požiaru na Hutách sme ho rýchlo uhasili. Pri zisťovaní jeho príčin môžeme potvrdiť, že bol porušený zákon o ochrane pred požiarmi,“ doplnila riaditeľka.
Prístupové cesty sú zanedbané
Povinnosť dodržiavať preventívne opatrenia pred požiarmi, podľa E. Krajčiovej, zákon neukladá len právnickým a fyzickým osobám, ale aj vlastníkom, správcom alebo obhospodarovateľom lesa. Lesní pracovníci musia dodržiavať aj protipožiarne opatrenia na lesných plochách postihnutých živelnou pohromou.
Musia vytvárať protipožiarne rozčleňovacie pásy a prieseky, vyčleňovať plochy pre zvyšky po ťažbe s ochranným protipožiarnym pásmom širokým najmenej desať metrov.
„Nejde o nič zložité, najdôležitejšie je, aby z okolia miesta, kde sústreďujú ťažobné zvyšky, odstránili všetok horľavý materiál. Ťažko zabránite rýchlemu šíreniu požiaru, keď sú veľké kopy suchej haluziny v bezprostrednej blízkosti ohňa. Pri spaľovaní zbytkov po ťažbe by malo byť samozrejmosťou dodržiavanie všetkých predpisov ochrany pred požiarmi a zabezpečiť dôkladné uhasenie či stálu kontrolu ohniska,“ vysvetlila E. Krajčiová.
Včasné informácie zefektívnia prácu
Ďalším problémom, ktorý komplikuje hasičom zásah pri lesných požiaroch, sú zanedbané prístupové komunikácie a zdroje vody na hasenie.
„Po skončení ťažobných prác často zostávajú zdroje vody zanedbané a lesné cesty zničené od ťažkej techniky. Vlastníci a správcovia lesov sú povinní ich udržiavať aj po ťažbe v takom stave, aby v prípade požiaru umožnili príjazd hasičskej techniky,“ spresnila Krajčiová.
Vlastníci lesov by si, podľa hasičov, mali spracovávať mapové podklady a vyznačovať do nich všetky dôležité údaje súvisiace s ochranou pred požiarmi a pravidelne ich aktualizovať. Včasná informácia o nových lesných cestách, zvážniciach a zdrojoch vody uľahčí a zefektívni prácu hasičov, urýchli zásah a pomôže znížiť škody či náklady na hasenie.
„Osobitnou kapitolou sú lesní robotníci. Mali by sa správať tak, aby nespôsobili vznik požiaru. Fajčiť a používať otvorený oheň v suchej hore alebo rúbanisku, kde je zvýšené riziko požiaru, je riskantné a predovšetkým neprípustné. Hasiči sa síce vždy snažia prísť načas, ale nie sú všemocní,“ uzavrela E. Krajčiová.