Hasiči sa snažia prísť k požiaru čím skôr, ale nie sú všemocní

Rozsiahly lesný požiar v Starobockej doline pod hrebeňom Nízkych Tatier nebol v poslednom období jediný. Nezodpovedné správanie turistov, ale aj ľudí, ktorí v lese pracujú, spôsobuje, podľa hasičov, veľké škody.

Najrozsiahlejši požiar hasili v tomto roku na Vyšnej BociNajrozsiahlejši požiar hasili v tomto roku na Vyšnej Boci (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SITA)

LIPTOV. Vinníci lesných požiarov sa hľadajú len veľmi ťažko. Niekedy sú to nezodpovední turisti, ale v mnohých prípadoch je ich príčinou aj nezodpovednosť a nedodržiavanie protipožiarnych opatrení pri ťažbe dreva a likvidácii zbytkov po nej. Najviac rizikové sú rozsiahle kalamitné oblasti vo Vysokých a Nízkych Tatrách.

Požiar v lesoch Vyšnej Boce, nebol jediný, ktorý zamestnával hasičov. Začiatkom októbra liptovskí hasiči s pomocou vrtuľníka letky ministerstva vnútra a členov urbariátu niekoľko dní hasili aj lesný požiar pod vrchom Slemä.

SkryťVypnúť reklamu

Turisti si rozložili ohnisko

„Oheň sa rozhorel v chránenom vtáčom území v piatom stupni ochrany v miestach bez prístupovej cesty pre hasičskú techniku. Vodu a všetko náradie na hasenie si museli hasiči vyniesť. Keďže sa v miestach pod Slemä drevo neťaží, podľa nájdených dôkazov sme zistili, že požiar spôsobili nezodpovední turisti. Rozložili si ohnisko na nevyznačenom mieste a nezabezpečili ho proti šíreniu ohňa alebo ho nedostatočne uhasili,“ povedala Eva Krajčiová, riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši.

Liptovskí hasiči zasahovali tiež pri požiari lesného porastu vo Važci, ale aj v katastri obce Huty. „Vďaka dobrému prístupu techniky k požiaru na Hutách sme ho rýchlo uhasili. Pri zisťovaní jeho príčin môžeme potvrdiť, že bol porušený zákon o ochrane pred požiarmi,“ doplnila riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Prístupové cesty sú zanedbané

Povinnosť dodržiavať preventívne opatrenia pred požiarmi, podľa E. Krajčiovej, zákon neukladá len právnickým a fyzickým osobám, ale aj vlastníkom, správcom alebo obhospodarovateľom lesa. Lesní pracovníci musia dodržiavať aj protipožiarne opatrenia na lesných plochách postihnutých živelnou pohromou.

Musia vytvárať protipožiarne rozčleňovacie pásy a prieseky, vyčleňovať plochy pre zvyšky po ťažbe s ochranným protipožiarnym pásmom širokým najmenej desať metrov.

„Nejde o nič zložité, najdôležitejšie je, aby z okolia miesta, kde sústreďujú ťažobné zvyšky, odstránili všetok horľavý materiál. Ťažko zabránite rýchlemu šíreniu požiaru, keď sú veľké kopy suchej haluziny v bezprostrednej blízkosti ohňa. Pri spaľovaní zbytkov po ťažbe by malo byť samozrejmosťou dodržiavanie všetkých predpisov ochrany pred požiarmi a zabezpečiť dôkladné uhasenie či stálu kontrolu ohniska,“ vysvetlila E. Krajčiová.

SkryťVypnúť reklamu

Včasné informácie zefektívnia prácu

Ďalším problémom, ktorý komplikuje hasičom zásah pri lesných požiaroch, sú zanedbané prístupové komunikácie a zdroje vody na hasenie.

„Po skončení ťažobných prác často zostávajú zdroje vody zanedbané a lesné cesty zničené od ťažkej techniky. Vlastníci a správcovia lesov sú povinní ich udržiavať aj po ťažbe v takom stave, aby v prípade požiaru umožnili príjazd hasičskej techniky,“ spresnila Krajčiová.

Vlastníci lesov by si, podľa hasičov, mali spracovávať mapové podklady a vyznačovať do nich všetky dôležité údaje súvisiace s ochranou pred požiarmi a pravidelne ich aktualizovať. Včasná informácia o nových lesných cestách, zvážniciach a zdrojoch vody uľahčí a zefektívni prácu hasičov, urýchli zásah a pomôže znížiť škody či náklady na hasenie.

„Osobitnou kapitolou sú lesní robotníci. Mali by sa správať tak, aby nespôsobili vznik požiaru. Fajčiť a používať otvorený oheň v suchej hore alebo rúbanisku, kde je zvýšené riziko požiaru, je riskantné a predovšetkým neprípustné. Hasiči sa síce vždy snažia prísť načas, ale nie sú všemocní,“ uzavrela E. Krajčiová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 240
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 062
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 079
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 777
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 197
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 575
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Najlepšie tímy.

Organizátorov teší účasť.


Ilustračná fotografia.

Podľa rozpisu hlavných pojednávaní by sa v kauze malo začať pojednávať 15. apríla.


TASR
Zásahový tím pre medveďa hnedého v Jasenskej doline.

Okres Liptovský Mikuláš rozdelili.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu