LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Zásadné témy Daníkových básnických zbierok sú smútok za detstvom, nostalgia z rýchlo plynúceho času, láska v rodine, obdiv a pokora k horám. Sú to témy, ktorými sa zaoberá každý z nás.
Jozef Daník sa s týmito motívmi vysporadúva s noblesou jemu vlastnou. Jeho verše sú úprimné, dobre zvládol aj klasické básnické postupy. Charakteristickým rysom jeho poézie je súčasné videnie sveta, transformované pozoruhodnými metaforami.
Autor si knihy sám ilustroval
V Daníkových básnických obrazoch často nachádzame úvahy o človeku a jeho mieste vo svete, ktorý v poslednom čase stráca ľudskú tvár, drsnie a mizne v mori všednosti a globalizácie.
Svojou tvorbou autor dáva odpovede na otázky o zmysle tvorby a umenia. Obe knihy si autor ilustroval vlastnými kresbami.
Osobitnú pozornosť si zasluhuje druhá časť knihy Májové lupene s názvom Záhrada v máji. Sú v nej zaradené čarovné i očarujúce básničky pre deti s názvami kvetov, stromov a vtákov.
Zdôrazňuje krásu liptovskej prírody
V obidvoch zbierkach sú zaradené aj básne s motívmi Liptova, kde autor, rodák zo Záhoria, žije desiatky rokov. Také sú básne Stretnutie na Ďumbieri, Tatranský úsmev, Obraz M. M. Hodžu, Pri pamätníku na Háji a iné.
Jozef Daník majstrovsky reflektuje prostredie, v ktorom žije a zdôrazňuje jedinečnú krásu a velebu liptovskej prírody.
Daník pôsobil ako vychovávateľ, pedagóg a výchove mládeže sa venoval aj po získaní titulu doktor filozofie.
Autor: Štefan Packa