LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Účastníkov štúdie náhodne vybrali z registra obyvateľov Slovenska, ktorý zabezpečuje ministerstvo vnútra. Poradňu zdravia navštívilo za posledné dva mesiace minulého roka 28 ľudí vo veku od 18 do 64 rokov.
Do štúdie je zapojených 2500 Slovákov zo všetkých regiónov Slovenska. Národné štúdie prebiehajú v rámci projektu vo viacerých krajinách Európskej únie.
Chcú zistiť kvalitné údaje
Projekt je koordinovaný z referenčného centra v Helsinkách pri National Institute for Health and Welfare a ide o aktivitu Európskej únie.
Vznikol z dôvodu nutnosti získania kvalitných a porovnateľných údajov o zdraví a zdravotných rizikách dospelej populácie v Európe s cieľom znížiť úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia.
Slovenská národná štúdia EHES vznikla v rámci Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev. Výsledky tejto štúdie budú podkladom pre tvorbu novej zdravotnej politiky zameranej na zmenu rizikových faktorov vzniku a rozvoja ochorení srdca a ciev u ďalších generácií. Realizáciu projektu schválilo ministerstvo zdravotníctva.
Účastníci dostanú aj rady
Národná štúdia zisťovania zdravia Európanov bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch nového roka. Účastníci vypĺňajú dotazník, absolvujú fyzikálne vyšetrenia: meranie výšky, hmotnosti, obvodu pása, tiež meranie tlaku krvi a odber krvi na vyšetrenie celkového cholesterolu, HDL cholesterolu, glukózy a triacylglycerolov. Všetci dostanú občerstvenie a peňažnú poukážku v hodnote 4,9 eur.
Účastníci štúdie získajú nielen informácie o svojom zdravotnom stave, ale aj následné odborné poradenstvo v oblasti rizikových faktorov vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Lekár Poradne zdravia poskytuje bezplatné poradenstvo v oblasti zmeny výživových a pohybových zvyklostí a odvykania od fajčenia.
Autor: Ľubica Benková