LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Správny výber povolania je teda polovica úspešného uplatenia sa. Tú druhú tvorí vôľa pracovať sám na sebe a vlastná šikovnosť.
Stredná odborná škola drevárska v Liptovskom Hrádku vychováva majstrov dreva už 62. rok. Nie je ďalšou z rýchlokvasených škôl, kde sa automechanici učia spolu s cukrármi a tesármi. Škola má tradíciu a dobré meno vo výchove. Z jej brán nevychádzajú len absolventi, ktorých talent spočíva v rukách, ale aj v umeleckom pohľade na drevo a do jeho vnútorných štruktúr.
Dnes nie je jednoduché zaujať študentov a pomôcť im vidieť čaro a výhody študovaného odboru. Hrádocká drevárska škola kráča s dobou, zapája sa do medzinárodných projektov a súťaží, z ktorých si študenti odnášajú uznanie a pochvaly.
Od počítaču mieria priamo k CNC stroju
Drevárska výroba už dávno nie je len o šikovných rukách a hodinách oddretých v zaprášenej dielni. Dnes musí byť drevár aj programátor, konštruktér a návrhár. Práve preto sa škola už druhý raz zapojila do medzinárodného projektu Comenius. Minulý rok získali hrádockí drevári v kategórii 16 až 19 ročných študentov najcennejší kov.
Comenius je návodom na moderný spôsob výroby nábytku s príchuťou zdravej štipky súťaživosti. Každá škola, ktorá sa do neho zapojí, musí nakresliť, naprogramovať a vyrobiť časť nábytku. Na záverečnom stretnutí sa potom spájajú a musia do seba dokonale zapadnúť.
Žiaci na to používajú najmodernejšie technológie a modelovacie grafické programy. Model, ktorý vidia na obrazovke počítača, potom zhmotnia na CNC stroji.
„Naši žiaci sú aj vďaka tomu hotoví pre prax. Bez zdĺhavého zaúčania sa sú schopní postaviť sa k CNC stroju a obsluhovať ho. Dnes je to obrovskou výhodou,“ povedala Gabriela Bodíková.
Jej slová potvrdzuje aj štatistika úradu práce. Len málo hrádockých drevárov je po ukončení školy bez práce.
Dva týždne strávia v zahraničí
Škola má pred sebou ďalší veľký projekt. Pre študentov pripravila možnosť získania zahraničnej praxe. Pätnásť šikovných žiakov absolvuje dvojtýždennú stáž v českom výrobnom podniku.
„Vybrali sme také prevádzky, kde sa vyrábajú veci, s ktorými sa v našich dielňach nestretávajú. Okrem toho budú spoznávať aj pamätihodnosti a navštívia aj Prahu,“ vysvetlila Bodíková.
Výstupom pre študentov bude potvrdenie o absolvovaní zahraničnej stáže od ministerstva školstva. Do projektu Leonadro da Vinci sa hrádocká škola zapojila prvý raz a chceli by v ňom pokračovať aj naďalej.
Spolupracujú so zahraničnými školami
Študenti chodia na výmenné pobyty do partnerských škôl v Španielsku, Nemecku, Maďarsku a Česku. Aktivity školy na medzinárodnej úrovni rozširuje hrádockým drevárom obzory.
„Naša intenzívna spolupráca so zahraničím im dáva šancu jazykovo sa vyšvihnúť, dokážu to, čo prax dnes jednoznačne vyžaduje a v neposlednom rade to zdvíha ich sebavedomie. Dávame im na to šancu a tam, kde je vôľa, je aj cesta k tomu, aby sa z našich študentov stali špičkoví odborníci,“ doplnila Bodíková.
„Je skvelé, koľko máme možností spolupráce so zahraničím. Učíme sa novým trendom, porovnávame, súťažíme,“ povedal tretiak Daniel Šeďo.