RUŽOMBEROK. Výstavba námestia ako mestotvorného prvku je pre rozvoj mesta jednou z kľúčových potrieb. Zhodli sa na tom poslanci ružomberského poslaneckého zboru. Preto sa radnica púšťa do rozsiahlej prípravy projektovej dokumentácie nového centra. Na jej vypracovanie vyčlenili z rozpočtu 25-tisíc eur.
Ružomberčania chcú nadviazať na predchádzajúce zámery, v ktorých sa už uvažovalo o výstavbe námestia pred hotelom Kultúra. Do konca roka radnica spracuje potrebný projekt. S prvými výkopovými prácami by mali začať už na budúci rok. Podľa predbežného odhadu by výstavba námestia mala trvať dva roky s nákladmi približne 1,25 milióna eur.
„Námestie by mala tvoriť rôznorodá plocha v jednej úrovni bez výrazného členenia vystupujúcimi prvkami. Nevylučujeme, že tam umiestnime vodostreky, nízku drevnatú zeleň, prípadne mestský mobiliár,“ spresnila Michaela Milá, ružomberská mestská hovorkyňa.
Súčasťou bude aj podzemné parkovisko
Hoci sú v Ružomberku tri námestia, Námestie Andreja Hlinku, Námestie slobody a Námestie Štefana Nikolaja Hýroša, neplnia úlohy centrálnej zóny, v ktorej pulzuje život, sú miestom stretávaniasa ľudí a oddychu.
„Mestu chýba námestie, ktoré by bolo zároveň urbanistickým stretávacím bodom. Nové námestie by malo byť v priestore medzi hotelom a Madačovou ulicou. Jeho súčasťou budú aj podzemné parkoviská,“ vysvetlil viceprimátor Miroslav Zuberec.
Na podzemnom parkovacom dome sa musí mesto dohodnúť s vlastníkom hotela. Podzemné priestory by mali slúžiť nielen návštevníkom hotela, ale aj mesta.
Najprv sa musia dohodnúť s majiteľmi
Poslanec Pavol Fischer, ktorý zároveň pôsobí ako predseda komisie pre územné plánovanie, výstavbu a životné prostredie, upozornil na úskalia, ktoré musí mať vedenie mesta na pamäti.
„Súhlasím s výstavbou námestia, no musíme prihliadať na to, že stopercentným vlastníkom pozemkov nie je mesto. Ľudia musia vedieť, aký zámer má mesto s ich pozemkami a musia povoliť výstavbu,“ povedal Fischer.
„Výstavbu podmienime vysporiadaním pozemkov. Najprv si musíme ujasniť majetkoprávne vzťahy a to, do akej miery sa vieme dohodnúť s vlastníkmi,“ zareagoval viceprimátor Zuberec.
O konečnej podobe sa rozhodne v súťaži
Plány môže ešte výrazne skomplikovať Pamiatkový ústav. „Ešte pred tým, ako centrum rozkopeme a vložíme do toho mestské peniaze, musíme získať povolenie pamiatkarov. Mohlo by sa stať, že začneme stavať a Ústav nám to potom zakáže,“ spresnil Fischer.
Hovoriť o konkrétnej podobe nového námestia je v súčasnosti ešte predčasné. O tom, ako bude vyzerať budúca dominanta Ružomberka, sa rozhodne vo verejnej súťaži, ktorú vyhlási mesto. Nevylučuje sa ani, že námestiu dá tvár Úrad hlavného architekta. Náklady na výstavbu by pritom nemali presiahnúť 1,2 milióna eur.
Do tvorby sa môžu zapojiť aj ľudia
Ružomberská radnica sa už v minulosti pohrávala s myšlienkou výstavby námestia pri hoteli a vypracovala naň architektonické návrhy. Súčasné vedenie mesta má o jeho podobe ale iné predstavy.
„Návrh na námestie je momentálne na úrovni rozpracovanej urbanistickej štúdie, predchádzajúce návrhy a štúdie použijeme ako podklady variantného riešenia. S veľkou pravdepodobnosťou však nebudú použité ako výsledný podklad pre projektanta,“ spresnila hovorkyňa.
Výslednú podobu námestia však môžu ešte ovplyvniť aj ľudia. So svojimi nápadmi a návrhmi, čo by nemalo na ploche námestia chýbať, sa môžu obrátiť na útvar hlavného architekta mesta.