RUŽOMBEROK. Spoločnosť Mondi SCP dostala súhlas Slovenskej inšpekcie životného prostredia pre spaľovanie biologických kalov zo spoločnej čistiarne odpadových vôd v Hrboltovej.
Povolenie nadobudlo právoplatnosť, čo znamená, že Mondi môže hneď začať so spaľovaním čistiarenských kalov. Napriek tomu sa ich zhodnocovanie v Ružomberku ešte nezačalo, do hry vstúpili ďalšie možnosti, ako sa zbaviť odpadu.
Nové možnosti likvidácie kalov
Informácie, že v Ružomberku by sa mali spaľovať vodárenské kaly, vyvolala u verejnosti vlnu nesúhlasu. Dnes je možné, že v meste k tomu vôbec nedôjde.
„V minulosti sme sľúbili, že pokiaľ sa nájde iné riešenie likvidácie biokalov, budeme sa snažiť ísť touto cestou. V čistiarni odpadových vôd pri Banskej Bystrici sa rozbieha spaľovanie podobným spôsobom ako by sa to mohlo robiť u nás. Tak isto sledujeme vývoj v iných technológiách zhodnocovania, napríklad pyrolýze biokalov. V Ostrave sa táto technológia skúša už aj s našimi kalmi. Teraz čakáme, ktorá z týchto alternatív bude schodnejšia,“ vysvetlil Vladimír Krajči, riaditeľ divízie celulózy.
Znečistenie pod drobnohľadom inšpekcie
Ružomberská fabrika na výrobu papiera plánuje zvýšiť výrobu celulózy zo súčasných 500-tisíc ton ročne o ďalších 20-tisíc ton. Ľudia v Ružomberku sa boja, že to prispeje k vyššiemu znečisteniu ovzdušia. Spoločnosť pracuje v tomto režime od decembra zatiaľ iba skúšobne. Slovenská inšpekcia pred tým, ako zvýšenie výroby definitívne schváli, chce poznať množstvo emisií, ktoré závod vypustí do ovzdušia a odpadových vôd.
„Inšpekcia nás bude rok sledovať a zhromažďovať údaje. V januári budúceho roka ich zhodnotí a rozhodne. Tento rok je preto pre nás skúšobný a chceme ukázať, že podmienky inšpekcie vieme splniť,“ spresnil Krajči.
Meranie zabezpečuje externá firma
V areáli papierní sú štyri zdroje znečistenia, dva regeneračné kotle, pec na vápno a kotol na biomasu. Emisie z každého z nich sú merané automatizovaným meracím systémom. Ten znečisťujúce látky vyhodnocuje a porovnáva s povolenými limitmi.
„Aj napriek skúšobnej zvýšenej výrobe sa držíme povolených hodnôt emisií,“ potvrdil Marián Jarabák, technológ pre životné prostredie.
Spoločnosť vlastní meracie stanice, ktoré sú súčasťou monitorovacej siete kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu. Jedna z nich je aj v areáli závodu. Práve preto časť obyvateľov mesta meraniu nedôveruje.
„Stanicu nespravujeme sami, ale zabezpečuje ju externá firma. Tá posiela výsledky Obvodnému úradu životného prostredia. Všetky prístroje na meranie znečisťujúcich látok sú certifikované a pravidelne kontrolované, výsledky preto nemôžeme v žiadnom prípade ovplyvniť,“ spresnil Ľubomír Čech, hovorca spoločnosti.