Po terajšom moste prejde každé ráno približne 8-tisíc návštevníkov mesta. „Vnímame ho ako jednu z významných dominánt mesta. Leží na frekventovanom mieste, a preto si zaslúži našu pozornosť. Chceme, aby neslúžil len na prechádzanie ponad Váh, ale bol by miestom, kde sa budú prezentovať pouliční umelci, alebo by tu mohol byť aj stánkový predaj,“ vysvetlil zámer primátor Ján Pavlík.
Za výstavbu mosta, s ktorou by mali začať v budúcom roku a skončiť v roku 2014, plánuje mesto zaplatiť takmer milión eur.
Musia vyriešiť problém rozostavanej budovy
Myšlienka výstavby kolonádneho mosta otvorila staré rany Ružomberka. Poslanci sa zaoberali otázkou dlhodobo rozostavanej budovy, na ktorú padne pohľad každému, kto predchádza po moste medzi stanicou a Mostovou ulicou.
„Všetci by sme chceli prechod cez Váh, na ktorý by sme boli všetci hrdí. Avšak keď ľudia prejdú cez most, zastavia sa pred budovou, na ktorú nie je ani jeden z nás pyšný. Preto by malo mesto zintenzívniť rokovania s majiteľom budovy, aby tu tento problém nebol, keď kolonádny most postavíme,“ upozornil poslanec mestského zastupiteľstva Pavel Šípoš.
Spor pre niekoľko metrov štvorcových
Ružomberský primátor vysvetlil, že o dostavbe budovy na začiatku Mostovej ulice sa už rozprával s majiteľom. Ten stavbu dokončí, len ak získa do vlastníctva malý pozemok, ktorý je kľúčový pre prístup do rozostavanej budovy. Mesto tento pozemok predalo investorovi nákupného strediska, ktoré má vzniknúť v tesnej blízkosti. Investor sa pozemku zatiaľ nechce vzdať, no obe strany si už sadi za rokovací stôl.
„Majiteľ stavby ma ubezpečil, že je finančne aj projektovo pripravený ju dostavať. Požaduje však odkúpenie pozemku medzi dvomi svojimi budovami, ktorý má vo vlastníctve práve investor strediska. Pevne verím, že nakoniec medzi obomi stranami dôjde k dohode, pri ktorej bude mesto v úlohe sprostredkovateľa. Mestu v prvom rade záleží na tom, aby bola táto neestetická budova dostavaná a skrášlila vchod do mesta od Mostovej ulice," povedal primátor.
Nechajú sa inšpirovať aj zahraničnými mestami
Na architektonické riešenie nového kolonádneho mosta vypíše radnica verejnú súťaž alebo ho spracuje Útvar hlavného architekta. Jeho podobu môžu ovplyvniť aj Ružomberčania.
Útvar hlavného architekta privíta nápady obyvateľov mesta a odbornej verejnosti. Do úvahy zoberie aj príklady riešení kolonádnych mostov v iných slovenských mestách či v zahraničí.
„Ľudia nám môžu svoje nápady a pripomienky, pozitívne aj negatívne, zaslať elektronicky alebo priniesť osobne na mestský úrad,“ uzavrela Michaela Milá, hovorkyňa mesta Ružomberok.