Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Ružomberčanky medzi ôsmimi najlepšími v Európe

Basketbalistky MBK Ružomberok po senzačnom víťazstve nad tureckým tímom Optimum Ted Ankara (76:67) na jeho palubovke postúpili do štvrťfinále Európskeho pohára FIBA.

RUŽOMBEROK. V prvom vzájomnom stretnutí Ružomberčanky pod svojimi košmi vyhrali len o šesť bodov (71:65) a generálny manažér nášho vicemajstra Stanislav Onuška tento náskok pred odletom do Turecka označil za nulový.

„Naň sa nemôžeme v odvete spoliehať,“ prízvukoval. Dievčatá v Ankare však podali jeden z najlepších výkonov v aktuálnej sezóne a pochovali turecké postupové ambície.

Začiatok patril domácim

Do odvetného štvrťfinálového duelu, ktorý sa hral uplynulý štvrtok, lepšie vstúpil domáci tím. Na začiatku 2. min. bol stav 5:0. No už v 3. min. bolo skóre vyrovnané – 7:7.

V 6. min. Ankara viedla 12:10, potom Lásková trojkou otočila stav na 12:13. V ďalšom priebehu už Ružomberok nepustil zápasovú taktovku zo svojich rúk. „Mierny náskok súpera sme rýchlo zlikvidovali,“ konštatoval Onuška. „Hoci Ankara sa ani na chvíľku nevzdávala, už sa do vedenia nedostala.“

V závere úvodnej štvrtiny zverenky trénera Ivana Kurillu ušli o deväť bodov – 14:23. Ružomberský tím aj po dvojminútovej prestávke zostával v „laufe“ a v 16. min. svoj trhák natiahol na trinásť bodov – 16:29. Po polčase Ruža viedla 36: 25.

V hale zhaslo svetlo

V tretej štvrtine sa Ankara snažila oživiť postupovú nádej. V jej polovici sa priblížila na tri body – 43:46. Na začiatku poslednej desaťminútovky už strácala iba dva body – 49:51.

Hosťujúci kolektív však vzápätí zakontroval a odskočil o šesť bodov – 49:55. Potom v hale, keď do záverečného klaksónu zostávalo 7:43 minúty, vypadli žiarivky. „Bolo to čudné,“ myslí si Onuška. „Mám také podozrenie, že to hostitelia urobili naschvál. Tabuľa totiž svietila ďalej i bočné chodby.

Vynútená prestávka trvala asi pätnásť minút.“ Žiarivky zhasli ešte raz a to 57 sekúnd pred koncom, keď Ankara prehrávala o 11 bodov – 63:74. „Po súhlase oboch celkov sa už stretnutie dohralo i bez svetla, za šera,“ uviedol Onuška. Nuž a potom už na tureckej palubovke vytryskol gejzír obrovskej ružomberskej radosti.

„Bol to kvalitnejší zápas ako prvý v Ružomberku,“ tvrdil Onuška. „Oba tímy nastupovali s veľkým odhodlaním zabojovať o postup. Musím pochváliť trénera Ivana Kurillu, ktorý dievčatá na odvetu vynikajúco pripravil.“

Generálny manažér vypichol tiež niektoré dôležité čísla: „Stratili sme len sedem lôpt a získali dvadsať. Veľmi slušná bola naša streľba z diaľky. Zo štrnástich trojkových pokusov dievčatá dali osem košov. Vyšlo nám aj množstvo rýchlych protiútokov. Celkove náš výkon bol veľmi kompaktný a v zápase potiahli viaceré hráčky. Vyzdvihnúť musím i striedajúce Zuzanu Brezániovú a Máriu Felixovú.“

Pre Ružomberok je to ôsma sezóna v druhej najprestížnejšej klubovej súťaži a už teraz najúspešnejšia. Náš tím sa prvýkrát v Európskom pohári FIBA prebojoval medzi najlepšiu osmičku. Doteraz maximom ružomberských basketbalistiek bolo tri razy osemfinále (2004/2005, 2005/2006 a 2007/2008). „Ide o najväčší úspech klubu za posledných desať rokov,“ právom sa hrdil Onuška.

Vo štvrťfinále s Kurskom

V ďalšom vyraďovacom kole (tiež sa hrá na dve stretnutia) Ružomberčanky čaká Dinamo Kursk. Ruský tím bez jedinej prehry vyhral svoju základnú skupinu a v osemfinále dvakrát rozbil bieloruské družstvo Horizont Minsk (tam 82:55 a doma 78:53). Kursk je vystužený skúsenými hráčkami s bohatými skúsenosťami.

„Vieme, že čaká nás jeden z ruských veľkoklubov, ktorého ročný rozpočet niekoľkonásobne prevyšuje náš. Na skvelého súpera sa však tešíme, v týchto súbojoch nemáme čo stratiť,“ poznamenal Onuška. Prvé stretnutie sa hrá 1. februára (o 17. hod.) v Ružomberku a odveta 8. mája pod ruskými košmi.

Optimum Ted Ankara – MBK Ružomberok 67:76 (14:23, 25:36, 46:51)
Body MBK: Anderssonová 18, Tetemondová 15 (3 trojky), Guzmanová 14, Lásková 7, Bučáková, Felixová a Brezániová po 6, Štěpánová 4. Rozhodovali: Nituová (Rumunsko), Delauriérová (Francúzsko) a Gomézová-Lópezová (Španielsko) – 500 divákov. Štvrtiny: 14:23, 11:13, 22:15, 20:25.

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
  3. Home (ale aj) Office
  4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
  5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
  6. Zelená Bratislava
  7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
  9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
  10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
  1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
  2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  3. Zelená Bratislava
  4. Ruža zmeny
  5. Úpravy automobilov pre ZŤP
  6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
  7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
  9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
  10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.

Rozbehnutý Tatran pozastavila až pandémia

Po výborne rozbehnutej 10-zápasovej futbalovej bilancii bez prehry pre druholigový MFK Tatran Liptovský Mikuláš mu dočasnú stopku vystavila koronavírusová pandémia.

Je otázne či Tatran v tohto sezónnej jesennej časti ešte zažije ligovú atmosféru.

Chladiarenské rúry sú už položené na svojom mieste

Rozsiahla rekonštrukcia ľadovej plochy bude čoskoro hotová.

Chladiarenské rúry sú už na svojom mieste.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

GRAFY: Ako sa vyvíja pandémia na Liptove

Rekordný prírastok zaznamenal v nedeľu okres Ružomberok.