LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ, RUŽOMBEROK. V decembri minulého roku vstúpil do platnosti zákon o podpore cestovného ruchu. Samosprávy a podnikatelia v turizme môžu podľa neho zakladať oblastné organizácie cestovného ruchu.
Nový zákon im umožňuje získavať dotácie zo štátneho rozpočtu na rozvoj cestovného ruchu.
„Výška dotácie závisí od sumy, ktorú oblastná organizácia vyberie na dani z ubytovania od všetkých členských obcí v združení. Maximálne však pôjde o 90 percent z celkovej sumy,“ povedal Miroslav Parobek, vedúci sekretariátu primátora Liptovského Mikuláša.
Chceli transformovať Klaster Liptov
Pre mestá a podnikateľov v turizme je to, podľa M. Parobeka, jedinečná príležitosť, ako získať prostriedky na rozvoj cestovného ruchu v regiónoch.
„Pôvodne sme chceli tran-sformovať Klaster Liptov do Oblastnej organizácie cestovného ruchu. To ale nebolo možné, pretože Klaster, podľa zákona o turizme, nemôže získať prostriedky zo štátneho rozpočtu. Jediná možnosť, ako štátnu dotáciu na rozvoj turizmu získať, bolo práve vytvoriť novú oblastnú organizáciu cestovného ruchu,“ doplnil M. Parobek.
Zakladajúcim členom jednej novej oblastnej organizácie turizmu bude mesto Liptovský Mikuláš. Základnou podmienkou, aby mohla oblastná organizácia vzniknúť a získať dotácie je, aby mestá a obce v združení mali za rok viac ako 150-tisíc prenocovaní.
Klaster Liptov ostane aj naďalej, podľa slov riaditeľky Dariny Bartkovej, marketingovou centrálou regiónu.
„Klaster bude zabezpečovať spoločné marketingové aktivity a jednotnú prezentáciu liptovského regiónu. Bude fungovať súčasne s novou oblastnou organizáciou turizmu až do vyčerpania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie, ktoré v rámci projektov získal,“ vysvetlila.
Združenia by mali vzájomne spolupracovať
O tom, či Klaster Liptov v budúcnosti splynie s novou organizáciou alebo bude fungovať aj naďalej a poskytovať služby ostatným partnerom, je podľa riaditeľky ešte predčasné hovoriť.
„Klaster je dôležitou fungujúcou zložkou liptovského turizmu, vlastní značku Liptov, Liptovskú regionálnu kartu, centrálny rezervačný systém a zabezpečuje aj propagáciu celého regiónu. Momentálne hľadáme také riešenie, ktoré bude pre liptovský turizmus najvhodnejšie,“ doplnila D. Bartková.
Miroslav Parobek predpokladá, že v regióne Liptov vznikne niekoľko nových oblastných turistických združení. Tie by, podľa neho, mali vzájomne spolupracovať pri spoločných projektoch marketingu a prezentácii destinácie Liptov.
„K stanovám združenia sa budú v rámci pripomienok môcť vyjadriť zakladajúci členovia a budú ich prijímať hlasovaním na ustanovujúcom valnom zhromaždení. To sa uskutoční koncom januára 2012,“ spresnil.
Ružomberok nespĺňa základnú podmienku
Mesto Ružomberok, podľa primátora Jána Pavlíka, momentálne ako člen Klastra Liptov čerpá európsky grant, ktorého výsledkom by malo byť založenie oblastnej organizácie cestovného ruchu.
„Ružomberok nespĺňa základnú podmienku, nemá 150-tisíc prenocovaní, preto bez partnerov nie sme schopní oblastnú organizáciu založiť. Rokovali sme so spoločnosťou Prvá ružomberská lyžiarska, s obcou Bešeňová a Thermal parkom Bešeňová a oslovili sme aj Lúčky. Všetko je ešte otvorené. Jednou z možností je vstup Ružomberka do oblastnej organizácie, ktorú založí susedný Liptovský Mikuláš,“ vysvetlil primátor.
Martin Hromada z oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry si myslí, že dotácie od štátu by sa mali použiť na tvorbu nových produktov a propagáciu mesta a regiónu. „Zvýšime atraktívnosť a s tým súvisí aj počet prenocovaní,“ dodal.
Pred založením oblastnej organizácie musí obec alebo mesto predložiť uznesenie obecného alebo mestského zastupiteľstva so súhlasom o vstupe do oblastnej organizácie.