Freestyle nie je len poriadna zábava, ale aj skutočný adrenalín

Freestylové lyžovanie je mladý a extrémny šport. Freestyloví jazdci hovoria, že ide o skutočnú zábavu na lyžiach, ale aj poriadny adrenalín.

Jednou z najúspešnejších slovenských freestylových lyžiarok je Mikulášanka Natália Šlepecká.Jednou z najúspešnejších slovenských freestylových lyžiarok je Mikulášanka Natália Šlepecká. (Zdroj: Juraj Lovás)



Svoje triky predvádzajú na rôznych prekážkach, ktoré volajú raily. Freestyle prenikol aj do centier miest. Jazdci zdolávajú zábradlia, steny, strechy a rôzne iné prekážky.

Jednou z najúspešnejších slovenských freestylových lyžiarok je Mikulášanka Natália Šlepecká. Lyžiarka odpovedala na niekoľko otázok a prezradila aj zaujímavosti zo zimného adrenalínového športu.

Ako ste sa dostali k freestylovému lyžovaniu a čo vás na ňom najviac oslovilo?
- Popri strednej a vysokej škole som robila inštruktorku lyžovania. Vďaka tomu som sa dostala aj do zimných stredísk na Novom Zélande či v USA.

Na Slovensku som sa dovtedy venovala hlavne freeridingu, čiže lyžovaniu vo voľnom teréne. Po tom, ako som objavila snowpark, bolo rozhodnuté. Páči sa mi radosť z každého nového triku a to, že sa mám stále čo učiť.

Aké sú pravidlá freestylu, čo je pre úspech jazdca na trati počas pretekov dôležité ?
- Pri newschool lyžovaní, alebo takzvanom freeskiingu, sú dôležité viaceré faktory. Na každom skoku sa hodnotí odraz, výška, prevedenie triku a dopad. Vždy sa prihliada aj na štýl. Ide teda o to, ako jazdec vo vzduchu či na prekážke vyzerá a či trik v jeho prevedení vyzerá ľahko.

Najlepší jazdci robia trojité skoky s takou ľahkosťou, ako keby išlo o úplne jednoduchý trik. Viac bodov získa aj ten, kto ide na switch, teda pätkami lyží vpred či grab, keď počas skoku chytí lyžiar lyže oboma rukami. Variácii je mnoho.

Half pipe, big air, slopestyle sú freestylové disciplíny. Aký je medzi nimi rozdiel ?
- Half pipe je vlastne U-rampa, čo je disciplína známa z posledných zimných olympijskych hier, kde ju jazdili snow- boardisti. Cieľom je, aby sa jazdec dostal čo najvyššie nad jej hranu a tam predviedol svoj trik. Slopestyle je kombináciou skokov a railov. Obe tieto disciplíny sú novinkou pre lyžiarov na nasledujúcich OH v Soči 2014.

Big air je disciplína, kde sa súťaží len na jednom veľkom skoku. Jazdí sa napríklad aj na X-Games, často ako šou pre divákov v centrách veľkých miest. Každoročne sa na jeseň koná obrovský festival v Budapešti, kde sa najlepší svetoví jazdci predstavujú na veľkom skoku z lešenia v centre mesta.

Podobnou extrémnou lyžiarskou disciplínou je aj freeride. Čím sa odlišuje od freeskingu ?
- Freeride je odvetvím freeskiingu, je to jazda vo voľnom teréne. Do freeridu spadá aj big mountain, v ktorom sa jazdí svetová tour.

Jedna z jej zástavok je aj v Jasnej. Jazdec prekonáva náročný, často mimoriadne skalnatý a strmý terén. Lyže preň sú na rozdiel od lyží do snowparku omnoho širšie.

Lyže, na ktorých jazdíte, sú vyrobené pre vás na mieru? Majú predpísanú váhu, dĺžku alebo tvar? Dolaďujete ich aj nejako špeciálne?
- Určite nie. Jazdec si vyberá lyže podľa svojej výšky a váhy a tiež svojich schopností. Na trhu je množstvo firiem, ktoré ponúkajú twintip, lyže vhodné na jazdu v snowparku, ale s rozdielnou kvalitou. Dôležité sú tupé hrany, aby sa ľahšie kĺzalo po prekážkach. Naopak, napríklad do U-rampy, keďže je ľadová, musia byť vždy ostré.
Viazanie si montujem vždy na stred, uľahčuje mi tak jazdu na skoky dozadu. Pred pretekmi nezabúdame na voskovanie, ale freestylové lyže nie sú také náročné na servis ako zjazdárske.

Čo okrem lyží tvorí neodmysliteľnú výbavu pretekára?
- Ako prvú musím spomenúť prilbu. Tá by však už mala patriť do výbavy každého lyžiara, úrazy hlavy sú to najhoršie v športe. Ďalej je to chránič chrbtice, ktorý voláme korytnačka a niektorí používame aj chránič, ktorý chráni bedrá. Pády tak menej bolia. Veľmi dôležité sú aj kvalitné lyžiarky. Tvrdé zjazdárske rozhodne neodporúčam.

Ako sa na súťažiach zoznamujete s novou traťou? Máte svoje originálne postupy na koncentráciu?
- Pri prvej jazde si trať vždy prejdem len popri prekážkach, pohľadom skontrolujem odrazy a dopady, či sú bezpečné a odhadnem si rýchlosť, ktorú budem potrebovať. V prípade veľkých skokov najprv pozorujem jazdca, ktorý už rýchlosť pozná, prípadne niekoho na skok nasledujem, aby som sa rýchlosť naučila.

Pád na rovinu pred dopadom pre nedostatočnú rýchlosť by mohol byť totiž veľmi nepríjemný. Od niekoľkých takýchto náhod mám problémy s chrbticou.

Vďačná som fyzioterapeutovi Marekovi Madliakovi, ktorý mi špeciálnymi cvikmi pomáha s rehabilitáciou. Pri koncentrácii sa mi osvedčil biofeedback tréning. Naučil ma správne sa skoncentrovať a pred pretekmi nemávam stres. Nerada sa preceňujem, som skôr opatrný typ.

Ktoré triky sú vaše najobľúbenejšie? Vedeli by ste ich stručne popísať?
- Najnovšie ma veľmi začalo baviť jazdiť na switch, teda pätkami vopred, baví ma, napríklad, switch 360 alebo switch 540, ktoré však musím doladiť na väčších skokoch. Číslo vždy označuje rotáciu, koľko sa lyžiar otočí okolo svojej osi. Teším sa však z každého zvládnutého triku, ten pocit je super.

Lyžiari freestyleri sa najčastejšia pohybujú v lyžiarskych parkoch. Ako dobrý park vyzerá a čo by v ňom nemalo chýbať ?
- Dobrý snowpark by mal mať širokú škálu prekážok od začiatočníckych až po náročnejšie pre skúsených jazdcov. Mal by byť hlavne denne upravovaný, aby bol čo najbezpečnejší pre tých, čo ho používajú.
Veľkou prednosťou je, keď sa prekážky v snowparku obmieňajú a prestavujú počas zimy. Jazdenie v tom istom parku sa tak nestane stereotypom.

Určite ste prešli veľa lyžiarskych stredísk doma aj v zahraničí. Ktoré je vaše najobľúbenejšie? Mnohé slovenské strediská prešli v ostatnom čase veľkými zmenami. Viete ich porovnať so svetovými ?
-Máloktoré slovenské stredisko pripraví skoky aj pre pokročilých jazdcov. Väčšinou sú malé, keď trénujem na 5-metrovom skoku a prídem na preteky, kde sa jazdí na 20-25metrových, je to veľký rozdiel.

Väčšina ľudí na Slovensku s freestylom len začína, takže ak aj malé lokálne stredisko vybuduje malý snowpark s niekoľkými prekážkami, je to určite správna cesta. Najlepší slovenský snowpark je jednoznačne na Donovaloch. Vždy je pripravený ako prvý na Slovensku, máme tak aj s ostatnými reprezentantmi kde trénovať. Je vždy upravený, je v ňom množstvo rozmanitých prekážok.

Obrovskou výhodou je parkový vlek, takže počas dňa dokážem spraviť veľmi veľa jázd. V zime v ňom býva viacero podujatí, ktoré sú veľmi obľúbené aj pre divákov. Veľké strediská v zahraničí majú veľké snowparky a aj profesionálnu shaperskú posádku, ktorá sa o ne denne stará. Zo zahraničných sa mi asi najviac páčilo v USA v stredisku Keystonev Colorade.

Ako vyzerá tréning freestylového lyžiara? Kde najčastejšie trénujete?
- V lete trénujem hlavne v posilňovni, každý deň cvičím strečing, aby som pripravila svaly na záťaž počas zimy. Chodím skákať na big air do vody v Novom Hrozenkove na Morave. Dobrým tréningom je tiež skákanie z big airu do molitanov.

Cez zimu sa pripravujem hlavne v lyžiarskom stredisku Donovaly. Je partnerským strediskom slovenskej slopestylovej reprezentácie a sú tam vynikajúce podmienky.

Ste jedna z najúspešnejších slovenských freestylových lyžiarok. Aké máte najbližšie športové plány ?
- Chcem sa zúčastniť na viacerých veľkých európskych pretekov. Na súťaže za oceánom, bohužiaľ, nemám financie. Nedávno som sa vrátila zo Švajčiarska, kde som skončila druhá, len bod za víťazkou.

Aká je slovenská konkurencia a ako hodnotíte výkony kolegov ?
- V porovnaní s Poľskom či Českom mám medzi ženami paradoxne najväčšiu konkurenciu doma. Zuzana Stromková a Petra Jurečková, zhodou okolností obe z Liptovského Mikuláša, sú mimoriadne talentované.
Petra je teraz zranená, držím palce a želám skoré uzdravenie.

V Európe patrím momentálne medzi top desiatku, ale konkurencia stále rastie, keďže slopestyle je už olympijskym športom. Najlepšie pretekárky sú z USA a Kanady, ich tréningové podmienky sa nedajú s našimi porovnať. Trávia celé leto na snehu buď na ľadovcoch alebo na Novom Zélande. Ale na krk im už dýchajú aj Švédky.

Čo by ste odkázali alebo odporučili mladým začínajúcim freestylovým jazdcom ?
- Najdôležitejšie je, aby sa učili od skúsenejších, nie na pokusoch a omyloch. Rovnako, ako každý iný šport, aj tento sa dá naučiť postupne a bezpečne má svoju metodiku.

Organizujeme Freeskiing Rookie Kemp pre začínajúcich jazdcov, začiatkom februára sa budú v snowparku na Donovaloch pod vedením skúsených trénerov učiť základy a nové triky. Každý, kto má chuť skúšať nové veci, je vítaný.

Je freestyle finančne náročný šport?
- Na začiatku určite náročný nie je, stačí pár starších twintip lyží, ktoré majú zdvihnutú pätku aj špičku a hlavne chuť skúšať nové veci. Finančne náročný šport začína byť vtedy, keď štartujete na pretekoch. Už od apríla sa totiž začína olympijská kvalifikácia a jazdec sa musí zúčastniť viacerých dôležitých pretekov.

Mne najviac pomohla zatial Slovenská lyžiarska asociácia a môj sponzor oblečenia. Vďaka tomu som sa na jeseň mohla kvalitne pripraviť v zahraničí. Rozdiel som si doplácala z vlastných prostriedkov, keďže popri športe pracujem.

Napriek tomu cestujem vždy sama, bez trénera, fyzioterapeuta či technika. Som vďačná za každý deň na snehu. Ak sa však budem chcieť poctivo pripraviť na zimnú olypmiádu v roku 2014 v Soči, budem musieť hľadať individuálnych sponzorov.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
  1. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  2. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  3. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  4. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  5. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant
  7. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  8. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  2. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  3. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  4. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  5. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant
  7. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  8. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu