LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vypúšťanie teplých spodných vôd z Liptovskej Mary v zimnom období spôsobuje, že voda pod priehradným múrom nezamŕza a dochádza ku kolísaniu vodnej hladiny. Vďaka tomu je vodná nádrž Bešeňová obľúbeným miestom, na ktorom sa v zime zdržiavajú kormorány veľké.
Kormorány sa živia rybami a vodné plochy, ktoré sa v chladných mesiacoch nemenia na klzisko, sú pre ne výborným zimoviskom. Väčšina kormoránov, ktoré sa v jeseni a zime zdržiavajú na území Slovenska, prilietajú z Poľska, aj keď vidieť ich na našich vodných plochách v lete nie je ničím nezvyčajným. Kormorány nocujú v Liptove od roku 2008, dovtedy v našich vodách len lovili.
Vtáky nie sú jediným dôvodom úbytku rýb
Predátorov chránia zákony slovenskej aj európskej legislatívy. Preto rybári požiadali v roku 2007 o výnimku z celoročnej ochrany. Ministerstvo pôdohospodárstva ju povolilo a kormorán sa môže u nás od novembra do marca strieľať a plašiť.
Rybári tvrdia, že kormorány požierajú ryby, a preto výrazne ohrozujú pôvodné zloženie našich riek. Ochranári ale oponujú, kormorány a vydry vraj nie sú jedinou príčinou úbytku rýb. „Sú za tým najmä nefunkčné rybochody na malých vodných elektrárňach a prehrádzanie tokov, čím sa zamedzuje migrácii rýb. Ďalším dôvodom je vyrubovanie brehových porastov. Toky sa stávajú otvorenými, ryby strácajú úkryty v koreňových systémoch,“ vysvetlila Viera Kacerová, zoologička Tatranského národného parku (TANAP).
Zimuje ich u nás asi dvesto
Zástupcovia z radov rybárov aj ochranárov sa zhodli, že treba nevyhnutne riešiť situáciu s narastajúcim počtom kormoránov a ich zvyšujúcim sa devastačným tlakom na biotopy riek. Preto sa každoročne spočítava počet ich zimných nocovísk.
Pracovníci Tatranského národného parku (TANAP) v spolupráci so Slovenským rybárskym zväzom zisťovali, koľko kormoránov sa zdržiava na vodných nádržiach Liptovská Mara a Bešeňová. Nocoviská našli len v Bešeňovej, ktoré využíva len približne dvesto vtákov. V minulosti kormorány nocovali aj v Ivachnovej, na Liptovskej Mare, ale rady sa usídľujú na Krpelianskej priehrade.
Počet vodných lovcov klesá
Zoologička TANAPu hovorí, že počet kormoránov u nás je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vyrovnaný.
„Tým, že už niekoľko rokov platí výnimka na plašenie a odstrel kormoránov, sa počty znižujú,“ potvrdila Kacerová.
Rovnaké sčítanie sa uskutočnilo aj na rieke Orava, kde v priebehu sčítania nezistili ani jedno nocovisko.
„Tento rok nezamrzli v Poľsku jazerá a rieky, kormorány sa nemuseli sťahovať za potravou južnejšie a zostali doma,“ vysvetlil Tomáš Flajs zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Kacerová zároveň dodala, že za malým počtom kormoránov, ktoré tento rok spočítali, je aj ich odstrel a plašenie.