RUŽOMBEROK. Vodiči musia pomedzi výtlky na ceste kľučkovať a často prechádzať aj do protismeru. Odstavené autá, ktoré čakajú na odťahovú službu, tam nie sú ničím výnimočným. Situácia už bola na ceste kritická, predminulý víkend zaznamenala polícia na úseku 14 dopravných nehôd.
Nebezpečný úsek je označený niekoľkými dopravnými značkami, ktoré vodičov upozorňujú, že pred nimi sa nachádza cesta, na ktorej sú v dĺžke sedem kilometrov nerovnosti na ceste.
„Vodiči sú povinní zvislé dopravné značenie rešpektovať a prispôsobiť jazdu stavu a povahe vozovky,“ odkázala Iveta Fedorová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest.
Šoféri sa musia spoliehať na šťastie, že diera, do ktorej vojdú, im nepokriví disky alebo neroztrhá pneumatiky. Vodiči, ktorí si na výtlkoch poškodili autá, majú smolu, pretože nemajú nárok na náhradu škody zo strany správcu cesty.
Krátery ako na Mesiaci
„Chodím tadiaľ denne a cestu poznám skoro naspamäť. Napriek tomu sa mi ešte nepodarilo jamám vyhnúť. Sú stále väčšie a hlbšie. Nevidno ich cez deň a vodiči, ktorí tadiaľ chodia iba občas, hazardujú so životom,“ opísal Ružomberčan Martin.
Ľudia z Hubovej a blízkeho okolia, ktorí cestu pravidelne využívajú sa zhodli, že jamy strašia vodičov najmenej tri roky. Slovenská správa ciest ich vždy zasypala alebo zaplátala a po krátkom čase sa výtlky opäť objavili. Ak ich zaleje voda z topiaceho sa snehu, vodič nemá šancu vidieť, že v niektorých miestach sú hlboké neuveriteľných dvadsať centimetrov.
„V posledných dňoch husto snežilo, cestári vozovku odhŕňajú pluhmi a tie naoko opravené jamy doslova roztrhali. Teraz tu máme krátery ako na Mesiaci,“ povedal Hubovčan Jozef.
Môže za to počasie
Iveta Fedorová zo Slovenskej správy ciest (SSC) vidí dôvod vznikania výmoľov na ceste v počasí, ktoré sa najviac podpisuje pod ničenie ciest. „Počasie je v súčasnosti pre cesty veľmi zlé, výtlky vznikajú, pretože sneží, prší a mrzne,“ povedala hovorkyňa SSC.
Cestári jamy zasypávajú, podľa Fedorovej, tak často, ako je možné. Jamy sa snažia vyrovnať frézovaným materiálom. Vodiči však tvrdia, že sypký asfalt autá rozjazdia po ceste v priebehu niekoľkých dní a výtlk je opäť hrozbou pre plynulú jazdu.
SSC, ako správca hlavnej cesty, neplánuje obnoviť celý asfaltový kryt. Na jar deravý úsek hlavného ťahu, po ktorom prejde denne 18-tisíc vozidiel, opäť iba zapláta. „Keď sa ustáli počasie, ihneď výtlky opravia studenou obaľovanou zmesou,“ uzavrela Fedorová.