Najväčšia liptovská obec bola v sobotu popoludní dejiskom tradičnej fašiangovej bursy. Miestnych folkloristov neodradilo od rozospievanej a roztancovanej pochôdzky ani mrazivé počasie.
LIPTOVSKÉ SLIAČE. Ktokoľvek mohol v Liptovských Sliačoch ochutnať čerstvé šišky, zabíjačkové špeciality, zahriať sa horúcim čajom. Program vyvrcholil večernou tancovačkou.
Liptovské Sliače sú známe ako dedina, kde sa uchovávajú folklórne tradície. „Počas celého roka pravidelne organizujeme rôzne tematické podujatia a pravá fašiangová bursa nemôže medzi nimi chýbať. Naši predkovia sa vedeli pri takýchto príležitostiach stretnúť. Rovnako to chceme dokázať aj my, hoci žijeme v úplne inej dobe," zdôraznil starosta Ján Ondrejka.
Dušou fašiangového sprievodu bola ako obvykle vedúca folklórnej skupiny Sliačanka Alena Balážecová. „Fašiangy bývali u nás doménou mládencov a dievok, neskôr sa tejto tradície ujali hasiči. Už dve desaťročia v nej pokračuje naša folklórna skupina. Trošku nás zaskočila pomerne veľká zima, tak sme si povedali, že obídeme aspoň jednu, dve ulice, aby sme nezabudli, čo sa patrí," vysvetlila.
Jedným z najstarších pamätníkov sliačanskej bursy je obecný kronikár Ľudovít Ondrejka, ktorý sa v sprievode bravúrne zhostil úlohy bubeníka. Kedysi bolo zvykom vytancovať všetky ženy pred každým domom. „Naša dedina sa poriadne rozrástla, za jeden deň by sme to už určite nezvládli. Sem-tam sa uprostred ulice pristavíme, pozvolávame všetkých a spoločne si zaspievame, zatancujeme," dodal.