LIPTOV. Začiatkom februára bolo mimoriadne chladné počasie. Bolo aj niekoľko arktických dní, padali teplotné rekordy. Najvyššia denná teplota nevystúpila nikde v Liptove vyššie ako na -13 až -15 stupňov Celzia, čo prekonalo doterajšie teplotné rekordy z posledných tuhých zím.
Najnižšiu teplotu namerali meteorológovia tento rok v Liptovskom Hrádku, kde bolo na začiatku mesiaca až -29 stupňov. „Takáto extrémne tuhá zima začiatkom februára sa vyskytla naposledy v rokoch 1963 a 1987,“ povedal Štefan Soták zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Najextrémnejší mráz namerali meteorológovia v roku 1929 v Liptovskom Hrádku, teplota vtedy poklesla na neuveriteľných -38 stupňov Celzia.
V prípade potreby pripravili cisternu
Vplyvom mrazivého počasia zaznamenala Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS) niekoľko porúch na potrubí. V meste je bez vody niekoľko domácností a budov, situácia však zatiaľ nie je kritická. Susedia si pomáhajú navzájom.
Poruchy na potrubí opravujú vodárne aj v mínusových teplotách. Mráz poškodil hlavne vodomery. „Niekoľko sme ich už vymenili, no stále zaznamenávame nové hlásenia porúch. V prípade prerušenia dodávky vody máme pripravenú zateplenú cisternu s objemom štyritisíc litrov, ktorú môžeme používať s obmedzením do teploty mínus desať stupňov celzia,“ vysvetlil Miroslav Trizna, riaditeľ LVS.
V potrubiach mrzla voda a praskali
Mráz ale nie je jediný dôvod, pre ktorý ľudia nemajú cez zimu vodu alebo im mráz roztrhal potrubia. „Preventívne opatrenia musia robiť aj ľudia. Voda zamrzla v nedostatočne vykúrených priestoroch, alebo mali rozbité okná, no problémy spôsobuje aj nedostatočná izolácia potrubia,“ povedal Jaroslav Chomo, riaditeľ Bytového podniku v Liptovskom Mikuláši, ktorý doplnil, že v meste odstrihli mrazy od vody približne dvanásť budov.
Výdatnosť zdrojov vody ovplyvnilo dlhodobé sucho na konci vlaňajšieho roka, čo pocítili obyvatelia Ižipoviec a Kvačian. S príchodom mrazov výrazne poklesla aj výdatnosť prameňov, ktoré zásobujú Svätý Kríž a Závažnú Porubu. „Vodovod sme napojili na iné pramene a situácia je v súčasnosti v poriadku.“ vysvetlil Trizna.
Poruchy sú v zimnom období bežné
Ružomberskí vodári museli cez víkend riešiť situáciu s prasknutým potrubím na sídlisku Kľačno, v čoho dôsledku bolo niekoľko sto domácností bez vody. Okrem toho rozkopávali cesty v Ružomberku a Liptovských Sliačoch, aby opravili poruchy v hlavnom potrubí. Voda mrzla v neobývaných a nedostatočne vykúrených domoch.
„Vieme, že keď teplota klesne, môžeme počítať so zvýšeným počtom porúch na vodovodných potrubiach a riešime situácie so zamrznutou vodou. Na toto obdobie je to bežný jav,“ vysvetlil Jozef Bednárik, výrobnotechnický námestník Vodárenskej spoločnosti Ružomberok.
Pramene, z ktorých napájajú vodovody, majú už dostatočnú výdatnosť. „Najhoršia situácia bola pred mesiacom, výdatnosť niektorých prameňov klesla na historické minimá,“ doplnil Bednárik.
Prípojku si musí majiteľ opraviť sám
Ľudia často nevedia, ako majú postupovať, keď voda zamrzne v potrubí, ktoré vedie z hlavného potrubia k ich domu. Majitelia nehnuteľností vlastnia aj vodovodnú prípojku, o ktorú by sa mali starať. Keď v nej zamrzne voda, musia zabezpečiť jej rozmrazenie.
„Ak to vlastník domu a teda aj prípojky nedokáže, môže sa obrátiť na vodárne, ktoré ju za poplatok opravia. Máme zariadenia, ktorými môžeme prípojku rozmraziť,“ vysvetlil Bednárik.