LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mesto od februára neprevádzkuje karanténnu stanicu v Ondrašovej, o jej chod sa stará Občianske združenie (OZ) Očami psa, v súčasnosti preberajú jej priestory. Zmenou správcu došlo, napríklad, aj k tomu, že karanténna stanica je otvorená každý deň, vrátane víkendov.
„Pre nás je, okrem päťdesiatpercentnej úspory peňazí, dôležité, že sa o opustené zvieratá budú starať tí, ktorí to berú ako svoje poslanie. Občianske združenie zastupujú ľudia, ktorí majú našu plnú dôveru,“ povedal Jozef Repaský, vice-primátor Liptovského Mikuláša.
Mesto poverilo občianske združenie správou útulku aj pre záujem vybudovať útulok pre psov. „Bola by to vyššia forma starostlivosti o odchytené a opustené zvieratá. Zaujalo nás, že svojou činnosťou, aj v rámci sociálnych sietí, majú vysokú úspešnosť pri umiestnení psíkov do rodín,“ spresnil Repaský.
Fungujú vďaka dobrým ľuďom
Mesto platilo za karanténnu stanicu dosiaľ 1800 eur mesačne. Nové OZ to dokáže o tisíc eur lacnejšie a ako povedala jeho predsedníčka Jana Dvořáčková, podstatné je, že dajú šancu na život opusteným zvieratám.
„Mesačné náklady sú oveľa vyššie, ale vďaka dobrým ľuďom, zbierkam na konkrétnu pomoc a čiastočne aj osobnými príspevkami to zvládneme,“ vysvetlila Dvořáčková. „Pracujeme hlavne srdcom. Nie je všetko o peniazoch,“ dodala.
Mesto sa ale zmenou správcu nechce zbaviť zodpovednosti za psov. Viceprimátor prisľúbil, že samospráva zostane karanténnej stanici nápomocná. „Budeme im pomáhať pri získavaní financií, propagácii činnosti, zabezpečení priestorov a spolupráci s mestskou políciou,“ doplnil Repaský.
Hľadajú nové priestory
Dvořáčková poukázala na najväčší problém, ktorý bude musieť čoskoro nový správca vyriešiť. Kapacita stanice s ôsmimi kotercami už nestačí, v každom z nich sa tlačia dvaja-traja psy a ďalšie zvieratá sú v dočasnej starostlivosti.
„Robíme všetko pre to, aby sme do leta našli vhodnejší priestor a mohli otvoriť prvý útulok pre opustené zvieratá s karanténnou časťou pre horný Liptov,“
Ich plány siahajú však oveľa ďalej, chcú vzdelávať aj deti, aby ich naučili zodpovednému prístupu a predchádzali tak násiliu páchanom na zvieratách, čo býva predzvesťou agresivity voči ľuďom.
„Kanisterapiou chceme pomáhať aj ľuďom v domovoch sociálnych služieb. Okrem toho ponúkneme rady a pomoc majiteľom psov s problematickým správaním, služby dennej starostlivosti a venčenie psov, doplnila Dvořáčková.
Skupina dobrovoľníkov sa rozrastá
Občianske združenie nie je v oblasti starostlivosti o zvieratá žiaden nováčik, opusteným psom v Liptovskom Mikuláši dobrovoľne pomáha približne rok. Okrem bežnej starostlivosti o zvieratá v stanici im dobrovoľníci hľadali nové domovy, šírili osvetu medzi ľuďmi, riešili prípady podozrenia z týrania alebo čistili priestory.
O psíkov sa starajú dvaja brigádnici, no čoskoro v stanici začne pracovať profesionálny ošetrovateľ. Veľkou pomocou sú najmä dobrovoľníci a členovia združenia, ktorí svoj voľný čas venujú, napríklad, pravidelným brigádam, čisteniu kotercov alebo venčeniu psov.
Zima je krutá aj k zvieratám
Dobrovoľníkov a ich zverencov skúša tvrdá zima. Zvieratá trávia noci v kotercoch, a preto hľadajú spôsob, ako môžu zvládnuť mrazy bez újmy na zdraví. Niektoré psíky sa im podarilo umiestniť do dočasnej opatery, dobrovoľníci sa o nich starajú vo vlastných domovoch.
„Ľudia môžu teraz pomôcť tým, že v čase tuhých mrazov si psa na pár dní zoberú k sebe, prinesú nám slamu, ktorou vystelieme koterce alebo obyčajným ľudským kontaktom. Pomoc nebolí, stojí len trocha obetovania svojej pohodlnosti,“ uzavrela Dvořáčková.
OZ sa každodenne delí so životom psov v karanténnej stanici aj prostredníctvom sociálnej siete. Uverejňuje fotografie zvierat na adopciu, vyzýva k účasti na brigádach a konkrétnym typom pomoci pre zvieratá.
Okrem toho žiada Liptákov o pomoc pri hľadaní nových priestorov alebo pozemku budúceho útulku pre opustené a týrané zvieratá.