Názov dokumentárneho filmu odkazuje na 22 odsúdených mladých mužov, ktorí sa stali hrdinami protikomunistického odboja a postavili sa na stranu slobody a ľudských práv.
Bernard Jaško a Pavol Kalinaj, hlavné postavy súdneho prípadu starého viac ako 60 rokov, boli rehabilitovaní v roku 1990 a neskoršie im v roku 2004 prezident udelil Rad Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam. Jaško vlani získal aj Cenu mesta Ružomberok in memoriam.
Odovzdávali správy biskupovi
Komunistický režim Jaška nechal popraviť spolu s jeho policajným kolegom Pavlom Kalinajom z Bijacoviec, s ktorým sa dohodli na odovzdávaní tajných správ Štátnej bezpečnosti (ŠtB) kompetentným osobám.
Ďalekopisy obsahovali predovšetkým informácie o uskutočnenom či plánovanom prenasledovaní katolíckej cirkvi. V marci 1949 sa Jaško s Kalinajom dohodli na odovzdávaní ďalekopisov a už v júni 1949 boli zatknutí.
V bratislavskom Justičnom paláci sa v novembri 1949 konal súdny proces Jaška a Kalinaja. Spolu s nimi boli odsúdení ďalší dvadsiati nevinní ľudia spolu na 144 rokov. Hlavným odsúdeným nepomohli ani prosby ich rodinných príslušníkov, ktorí žiadali zmiernenie krutého rozsudku.
Iba 27-ročný Bernard Jaško a 35-ročný Pavol Kalinaj boli obesení 17. februára 1951 na nádvorí Krajskej súdnej väznice v Bratislave.
Jaško prirástol tvorcovi k srdcu
Vlani v Černovej spomínali na život a smrť Bernarda Jaška. „Odvtedy mi jeho osobnosť akosi prirástla k srdcu a začal som sa zaoberať jeho osudom. Z tohto podhubia vznikla aj myšlienka natočiť dokumentárny film,“ povedal režisér Matúš Demko, ktorý do projektu zapojil kameramana Jakuba Kršku, spoluautora filmu Objektívom jezuitu. Pomocnú ruku im podalo aj domáce zázemie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity, kde obaja študujú žurnalistiku.
Okrem autorského vkladu tvorcov Matúša Demka a Jakuba Kršku sa na filme podieľal aj ďalší študent, Ondrej Rosík, ktorý vytvoril originálnu hudobnú zložku.
„V Ondrejovi sme našli mimoriadne kreatívneho a talentovaného kolegu, ktorý nielenže nahovoril komentár, ale zo seba dostal melódie, ktoré skvelo zapasovali do celej štruktúry dielka.“
Dokument 22 hláv tvorili celý jeden rok.
Minulosť nie je mŕtva ani minulá
Na obrazovku prinášajú tvorcovia dokumentu 22 hláv svedectvá historikov a rodinných príslušníkov, ktorí hovoria o osudoch ich otcov, manželov a blízkych.
Spomedzi nich možno spomenúť dcéru Pavla Kalinaja Beatrix Smerekovskú, profesora histórie Róberta Letza, autora knihy o Jaškovi Vladimíra Palka mladšieho, historika Ústavu pamäti národa Ľubomíra Morbachera, disidenta a politika Františka Mikloška alebo Jaškovho synovca Bernarda Laučeka.
„Pri rozhovoroch hlavne s rodinami odsúdených som si plne uvedomil slová klasika, že minulosť nie je nikdy mŕtva a už vôbec nie minulá. Aj po viac ako šesťdesiatich rokoch od súdneho procesu či popravy rodinní príslušníci hlboko a intenzívne prežívali utrpenie, ktoré komunistický režim dopustil na ich milovaných. Cítil som, že tieto udalosti majú vplyv aj na súčasné dianie. Padol komunizmus, prišla sloboda, no súčasne sa vrátila nespravodlivosť a neúcta voči človeku,“ dodal Demko.
Dcéra Pavla Kalinaja, Beatrix Smerekovská, žije už viac ako 27 rokov v Nemecku. „Vždy má význam obhajovať slobodu, vieru, ktorá je, žiaľ, stále ohrozovaná materializmom a spreneverou hodnôt. Aj v demokracii je možné žiť v zajatí neslobody, ak sa necháme zmanipulovať honbou za bohatstvom, úspechom, karierizmom. To je pre nasledujúce generácie posolstvom môjho otca a všetkých, ktorí žili, bojovali a zomreli, aby sme mali krajší život. Záleží len na nás, čo si v živote vyberieme," povedala Smerekovská.
Na osudy obetí nesmieme zabudnúť
„Tento príbeh nám má čo povedať aj dnes. Vďaka 22 hlavám môžeme lepšie poznať našu históriu, čo sa tu v roku 1951 stalo, a tieto poznatky vložiť do pamäte národa. Nesmieme zabudnúť. Príbeh jaškovcov má hlboký význam i pre dnešok, ale tento význam nechám objaviť samotných divákov,“ uzavrel Demko.
Film 22 hláv bude mať premiéru v Ružomberku v kine Kultúra 17. februára o 16. hodine. Premietať ho budú aj 21. februára o 19. hodine v aule Katolíckej univerzity v Ružomberku a v Kultúrnom dome v Černovej v piatok 24. februára o 19. hodine.