RUŽOMBEROK. Výherné automaty v čase ich vzniku dostali pomenovanie jednorukí zlodeji, pretože hráči používali na hru len jednu ruku a drvivá väčšina prehrávala.
Nedávna novela zákona o hazarde však už dáva samospráve možnosť prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia obmedziť či úplne zakázať prevádzkovanie takýchto zariadení na svojom území. Zaujímalo nás, či dolnoliptovské obce túto právomoc využili.
„Výherné automaty v obci v minulosti pripravili niektoré rodiny o všetky úspory, veľakrát dlhy chorobných hráčov vymáhali exekúciou. Poslanci obecného zastupiteľstva preto okamžite, ako to zákon umožnil, všeobecne záväzným nariadením zakázali prevádzkovanie hazardných hier na celom území obce,“ povedala Anna Mojšová z Obecného úradu Liptovské Sliače.
Dodala, že od tohto rozhodnutia ich neodradil ani fakt, že obec mala vlani príjem z prevádzkovania výherných automatov vo výške 3 600 eur.
Pri hre bez cigariet aj alkoholu
Novela sťažila viaceré podmienky pri prevádzkovaní výherných automatov. Naj-prísnejšie ustanovenie však vstúpi do platnosti až od januára budúceho roka. Výherné automaty už nebude možné inštalovať hocikde, napríklad, v pohostinských zariadeniach. Budú musieť byť umiestnené len v samostatných miestnostiach a nebude sa pri nich smieť fajčiť a požívať alkoholické nápoje.
Práve k tomuto termínu plánujú prijať zatiaľ nekonkretizované obmedzenia na prevádzkovanie výherných automatov aj v Liptovskej Osade. Ako povedal Róbert Kuzma, starosta obce, v posledných dvoch rokoch mali z tejto podnikateľskej činnosti príjem po 3-tisíc eur. Napriek tomu je vraj potrebné v tejto oblasti prijať určite zmeny.
Zisk z automatov nestojí za problémy v rodinách
Svoju novú právomoc využili aj v Liptovskej Teplej. Obecné zastupiteľstvo prijalo všeobecne záväzné nariadenie zakazujúce prevádzkovanie výherných automatov.
„Poplatky, ktoré obec dostávala za prevádzkovanie výherných automatov, nestoja za problémy jej obyvateľov, ktorí prehrali v automatoch celé výplaty a ešte sa aj zadĺžili,“ vyjadril sa k obecnému rozhodnutiu Vladimír Šimalčík, starosta obce.
V mestách je to vraj zložitejšie
Rozhodovanie o zákaze prevádzkovania výherných automatov v mestách je omnoho zložitejšie a do úvahy treba brať viac, často aj protichodných faktorov.
„V prvom rade všeobecne záväzné nariadenie platí na celom území mesta. Nie je možné ho prijať s platnosťou len v niektorých častiach či len v mestských častiach,“ upozornila na právnu stránku Michaela Milá, hovorkyňa ružomberskej radnice.
Výnosy plynúce do mestskej pokladnice za hazard nie sú zanedbateľnou položkou. Skladajú sa z dvoch častí. Vlani v Ružomberku mala radnica príjem v podobe správneho poplatku za každý povolený hrací prístroj približne 80-tisíc eur. Ročný odvod za videohry, rulety a stávkové kancelárie bol ešte vyšší. Do mestskej pokladnice pribudlo ďalších 140-tisíc eur.
„Mesto teda za hazard vlani získalo 220-tisíc eur. Príjem mohol byť ešte vyšší, keby sa koncom roka nerozšírila medzi prevádzkovateľmi hazardu informácia, že radnica ide od začiatku tohto roku všetko zakázať,“ povedala M. Milá.
Situáciu analyzujú, potom rozhodnú
Dôležitý je ešte jeden faktor pri rozhodovaní o zákaze prevádzkovania výherných automatov v mestách. Možno ho charakterizovať otázkou – komu pomôcť, komu uškodiť? Na jednej strane, zákaz chráni rodiny, ktorých jeden člen kŕmi automaty a nie svoje deti.
Na druhej strane, zákaz pripraví o prácu a pravidelný príjem časť zamestnancov zariadení, ktoré prevádzkujú hracie automaty. Ide teda o rozhodnutie, čo je správnejšie a menej bolestivé.
Aj preto sa v Ružomberku nechcú unáhliť pri využívaní novej právomoci. Vedenie mesta už v novembri minulého roka rozhodlo, že túto problematiku najprv komplexne zanalyzujú všetky poslanecké kluby pôsobiace v mestskom zastupiteľstve. Až na základe ich odporúčaní poslanci začnú pripravovať všeobecne záväzné nariadenie s konkrétnymi postojmi ružomberskej samosprávy k obmedzeniu či zákazu prevádzkovania hracích automatov.