RUŽOMBEROK. Na prípravu projektovej dokumentácie vyčlenili viac ako 105-tisíc eur, Ružomberčania teda neplánujú ani v budúcich rokoch v investičnej výstavbe poľaviť.
S výstavbou kolonádového mosta je spojená snaha o vyriešenie azda najväčšej stavebnej traumy Ružomberčanov – roky rozostavaného objektu na začiatku Mostovej ulice, ktorý kazí vizuálny pohľad pri vstupe do centra mesta.
Primátor ako sprostredkovateľ
Ján Pavlík, primátor mesta, tvrdí, že majiteľ tohto objektu je pripravený projektovo i finančne stavbu konečne dokončiť. Požaduje odkúpenie pozemku medzi svojimi dvoma susediacimi objektmi. Ten však vlastní spoločnosť, ktorá mala v Ružomberku postaviť Aupark.
Primátorovi sa podarilo posadiť predstaviteľov oboch spoločností za rokovací stôl, preto verí, že nakoniec dôjde k dohode. Dôvody jeho aktivity v podobe sprostredkovateľa spoločných rokovaní sú zrejmé. Architektonicky aj esteticky je ťažko prijateľné, aby kolonádový most viedol k budove narúšajúcej vstup na Mostovú ulicu.
Oživia areál bývalej textilky
To však nie sú jediné aktivity v oblasti projektovej prípravy budúcich stavebných aktivít. Keďže do decembra architekti spracujú projekty pre ďalších 11 stavieb, postupne príde na rad rekonštrukcia domu smútku a cintorína či vybudovanie oddychovej zóny na nábreží potoka Revúca. Odborníci pripravia projekty revitalizácie sídliska Klačno či Kalvárie.
Po dlhých rokoch sa pozitívne zmeny udejú aj v areáli bývalej textilnej firmy Texicom. Tohto roku architekti pripravia projektovú dokumentáciu základnej infraštruktúry areálu niekdajšej slávnej textilnej firmy.
Nezabudli na mestské časti
„Poslanci pre tento rok schválili 38 investičných akcií v celkovej výške viac ako 2,1 miliónov eur. V mestských častiach preinvestujeme vyše 682-tisíc eur,“ povedal Dušan Mataj, vedúci oddelenia investícií Mestského úradu v Ružomberku.
O potrebe rekonštrukcie židovskej synagógy sa hovorí roky. Dlhoročné snaženie stroskotávalo na majetkových vzťahoch, pre ktoré mesto na rekonštrukciu nemohlo získať peniaze z eurofondov. Nakoniec poslanci odsúhlasili postupnú rekonštrukciu z vlastných zdrojov. Z potrebných 800-tisíc eur tento rok za práce mesto zaplatí 300-tisíc eur.
Nie malú časť investičných prostriedkov vyčlenilo mesto na výstavbu parkovacích plôch a detských ihrísk vo viacerých častiach mesta. Z mestského rozpočtu budú opravovať aj mestské komunikácie či školské objekty.
„Najväčšou novou stavbou bude kultúrny dom v mestskej časti Hrboltová. Stáť bude 340-tisíc eur. Vo Vlkolínci, ktorý patrí pod mestskú časť Biely Potok, zase postavíme kolibu za 250-tisíc eur,“ informoval D. Mataj.
K tomu treba prirátať rekonštrukciu kultúrneho domu a osadenie stacionárneho radaru v Bielom Potoku a viaceré investičné akcie v Černovej.