LIPTOV. Pre mrazy budú múku a potraviny distribuovať pravdepodobne o niekoľko týždňov dlhšie napriek tomu, že Katolícka charita plánovala projekt skončiť koncom februára. Prvý ročník potravinovej pomoci má Slovensko takmer za sebou, sprevádzali ho počiatočný zmätok, nedočkaví starostovia, ale aj ďakovné telefonáty.
„V rámci Liptova, Oravy a Spiša sme rozdelili približne 1500 ton múky a cestovín. Európske potraviny dostalo približne 4-tisíc ľudí,“ potvrdil Pavol Vilček, riaditeľ Spišskej katolíckej charity, ktorá rozdeľovala potraviny v regiónoch severného Slovenska.
Na začiatku nevedeli, ako majú rozdeľovať
Potraviny rozvážali do miest a obcí regiónu z centrálneho skladu v Dovalove. „Na začiatku nám chýbala metodika, nikto nám nepovedal, ako to máme robiť, kto môže potraviny dostať. Počas roka sa pravidlá menili trikrát. Nakoniec sme to ale zvládli a každý, kto o pomoc žiadal, ju aj dostal,“ povedala koordinátorka sestra Júlia.
Slovensko požiadalo Európsku úniu o pridelenie peňazí aj na budúci rok. Zatiaľ nie je jasné, aké potraviny ľudia dostanú, no môže ísť o olej, ryžu, maslo alebo cukor. Do ďalšieho kola sa môžu ľudia v núdzi opäť prihlásiť, ak budú patriť do skupiny ľudí, pre ktorú ministerstvo pôdohospodárstva potraviny vyčlení.
Potraviny nedostali všetci, ktorí sú v núdzi
V niektorých krajinách únie funguje potravinová pomoc aj dvadsať rokov. Na Slovensku rozdeľovali potraviny prvý raz a premiérový ročník mal aj menšie nedostatky.
„Do podmienok, ktoré stanovilo ministerstvo, sa dostali aj ľudia, ktorí neboli v núdzi. Potraviny dostali, napríklad, aj dôchodcovia, ktorí okrem starobného dôchodku majú aj vdovský dôchodok a ich mesačný príjem je asi 500 eur, no do úvahy im brali iba starobný dôchodok. Mnohé mladé rodiny žijú z oveľa menej peňazí a potraviny by sa im zišli viac,“ vysvetlil Vilček.
Okrem toho si ľudia mysleli, že ak spĺňajú podmienky pridelenia potravinovej pomoci, niekto im pred dvere prinesie múku a cestoviny. Vilček však zdôraznil, že napriek tomu bolo viac ľudí, ktorým potravinová pomoc naozaj pomohla.
Niektorí si uvedomili, že žijú aj chudobnejší
Potraviny rozdeľovala Spišská katolícka charita z centrálneho skladu v Dovalove. Samosprávy nahlásili počet ľudí, ktorí spĺňali podmienky a starostovia zabezpečovali ich dovoz.
„Odozva na potravinovú pomoc bola veľmi dobrá. Dostali sme aj ďakovné správy od starostov, ktorí opisovali konkrétne prípady, ako ľudia s vďakou prijímali potraviny, pretože im naozaj pomohli,“ povedala sestra Júlia.
„Stretli sme sa dokonca aj s tým, že niektorí ľudia sa potravín vzdali, aj keď mali na ne nárok a požiadali nás, aby sme ich posunuli tým, ktorí sú na tom horšie,“ opísal Vilček.
So žiadosťou o pomoc sa obrátia na reťazce
Katolícka charita pomáha ľuďom v núdzi potravinami už niekoľko rokov. Odovzdávanie potravín z únie však Vilček označil za najväčšiu charitatívnu akciu uplynulého roka.
„V pomoci chceme pokračovať. Plánujeme osloviť veľké obchodné reťazce, aby potraviny, ktorým končí doba spotreby, dali na dobročinný účel. Takto to funguje, napríklad, aj v Českej republike. Ak sú potraviny dobre skladované, vydržia aj o tretinu dlhšie a pomôžu sociálne slabým,“ uzavrel riaditeľ Spišskej katolíckej charity.