LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Hoci v Tatrách stále vládne mrazivé počasie, medvede sa začínajú preberať zo zimného spánku a vychádzajú zo svojich zimovísk.
Pred niekoľkými dňami spozoroval strážca Tatranského národného parku (TANAP) dva medvede, ktoré sa rozhodli skončiť svoj zimný spánok. Oba brlohy majú v nadmorskej výške nad 1700 metrov v odľahlých častiach Jaloveckej doliny, stretnutie s človekom strážca preto vylúčil.
„Medvede cítia oteplenie, postupne sa prebúdzajú a najmä samcom sa už nechce spať,“ povedal Milan Ballo, strážca prírody TANAPu.
Odišiel do vedľajšej doliny, možno sa vráti
Najnedočkavejší medveď vyšiel z brloha začiatkom mesiaca a v snehu zanechal odtlačok laby s úctyhodnými dvadsiatimi štyrmi centimetrami. Strážca ho spozoroval aj vlani v približne rovnakom čase.
Druhého medveďa videl približne o týždeň v tesnej blízkosti svojho zimoviska, ako konzumuje sneh. Neskôr odišiel cez hrebeň smerom do susednej doliny, no strážca nevylúčil, že sa ešte na niekoľko dní alebo týždňov vráti späť do svojho pôvodného brlohu.
V predjarnom období sú veľmi plaché
Medvede začínajú na jar prijímať stále viac potravy a ešte im potrvá, kým postupne prispôsobia svoj tráviaci trakt. K zmene metabolizmu dochádza s postupne sa blížiacim jarným obdobím.
Prebúdzanie medveďov je v súčasnom období prirodzený jav a pre ľudí nepredstavujú šelmy žiadnu hrozbu. V predjarnom období sú totiž medvede mimoriadne plaché a ľuďom sa vždy radšej vyhnú.
Brlohy vo veľkom opúšťajú v marci
Už koncom októbra sa začínajú medvede pripravovať na zimný spánok a zháňanie potravy je v tomto období ich jedinou starosťou. Väčšina medveďov sa uloží do brlohov s prvým snehom.
Šelma prečkáva chladné mesiace v nepravom zimnom spánku, samice v tomto čase privádzajú na svet mláďatá. Počas zimy môžu stratiť až tretinu svojej hmotnosti.
Prvé medvede sa zo zimného spánku začínajú prebúdzať koncom februára, záleží ale na tom, aká bola zima. Hromadnejšie prebúdzanie medveďov nastáva v marci.