LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovskomikulášskej nemocnici sa plynári vyhrážajú, že zastavia dodávky plynu. Nemocnica v Liptovskom Mikuláši vykázala vlani stratu takmer pol milióna eur. Dlh voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) sa za posledné tri mesiace vyšplhal na štvrť milióna eur.
Krajské nemocnice štát neoddĺžil, nemajú peniaze na vyššie platy pre lekárov a zdravotné sestry, nákup liekov ani prevádzku. Najväčšia zdravotná poisťovňa zatiaľ neplánuje navýšiť nemocniciam platby, tie preto stoja pred kolapsom.
Od apríla budú mať nemocnice finančné prostriedky iba na to, aby zaplatili personálu a budú tvoriť nové dlhy.
Na vyššie platy nemajú peniaze
„Najväčšie problémy sú v súčasnosti v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši. Ale obdobné problémy majú všetky nemocnice, s výnimkou Trstenej, ktorá je na tom momentálne najlepšie,“ vysvetlila Anna Majbíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Okrem neistej budúcnosti musia v nemocnici v Liptovskom Mikuláši riešiť ďalší vážny problém. Iba v uplynulom mesiaci prijala nemocnica štyri predžalobné výzvy na zaplatenie dlhov v celkovej hodnote približne 180-tisíc eur.
Jeden z nich adresovali plynári, ktorý chcú zastaviť dodávku plynu, ak nedôjde k pravidelnému znižovaniu záväzkov po lehote splatnosti a zároveň pravidelnému splácaniu novovzniknutých.
Schválili peniaze na prvú splátku
Poslanci ŽSK dočasne odvrátili hroziaci kolaps v mikulášskej nemocnici. Uplynulý týždeň odsúhlasili 42-tisíc eur na prvú splátku plynárom, zvyšok bude nemocnica splácať do konca roka. Dôvodmi súčasnej nepriaznivej situácie v nemocnici sú, podľa jej riaditeľa Štefana Köhlera, najmä vyššie platy lekárov a sestier, ale aj studená zima.
Za plyn mala nemocnica v októbri zaplatiť 60-tisíc eur, v novembri 69-tisíc eur, v decembri 80-tisíc eur a v januári 90-tisíc eur. „Treba brať do úvahy, že naša nemocnica má veľa pavilónov a stav niektorých budov je taký, aký je, takže spotreba plynu je v týchto mesiacoch enormná,“ povedal Köhler.
Nebudú môcť pokrývať náklady na existenciu
Hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková upozornila, že situácia v zdravotníctve postupne smeruje k úplnej likvidácii krajských nemocníc. Navýšenie platov lekárov a zdravotných sestier v nemocniciach ŽSK si ročne vyžiada 7,5 milióna eur.
„Tieto obrovské finančné prostriedky nie sú zo strany vlády garantované. Ak, tak len zlomok, ktorý dostaneme zaplatené zo zdravotných poisťovní. Znamená to, že niektoré naše nemocnice sa budú už od apríla, niektoré od júla, zadlžovať takým tempom, že nebudú môcť pokrývať všetky náklady na existenciu a fungovanie. Situácia je naozaj veľmi vážna a musíme pristúpiť k radikálnym opatreniam a racionalizácii,“ povedala Kulaviaková.
Pri najhoršom musia predávať majetok
Veritelia začínajú pri vymáhaní peňazí zo strany nemocníc uplatňovať čoraz tvrdšie kroky. ŽSK preto rozpracovalo viacero riešení na zníženie dlhu krajských nemocníc.
Prvoradé by mali byť rokovania s poisťovňami s cieľom uznať a dofinancovať neuhradené výkony a zároveň zvýšiť platby pre nemocnice.
Okrem toho sa ŽSK nevyhýba ani myšlienke predaja prebytočného majetku, či zaplateniu dlhov pomocou úveru.