Vlastníci lesov považujú zonáciu za nespravodlivú

Súkromní majitelia lesov sa búria. Tvrdia, že nové rozdelenie Tatranského národného parku im znemožní hospodáriť na vlastných pozemkoch.

Lesníci hovoria, že lepšie výsledky sa v lesoch dosiahnu drobnými zásahmi, napríklad, aj proti lykožrútovi.Lesníci hovoria, že lepšie výsledky sa v lesoch dosiahnu drobnými zásahmi, napríklad, aj proti lykožrútovi. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ JÁN KROŠLÁK)

LIPTOV. Nové návrhy zonácie Tatier rátajú s pridaním ďalších rozsiahlych území do budúcej A zóny, ktorá má byť bezzásahová. Súčasťou tohto územia by mali byť tisícky hektárov v Tichej doline, Kôprovej, Bielovodskej, Javorovej doline, Bobroveckej a Roháčskej doline.

V súkromných rukách je 45 až 48 percent územia národného parku. Majitelia lesov tvrdia, že ministerstvo vôbec nezohľadnilo a nerešpektovalo vlastnícke práva ľudí, ktorým právoplatne patria pozemky v národnom parku.

Všetko záleží na novom zákona o ochrane prírody

Nová zonácia, ktorú ministerstvo životného prostredia predstavilo na konci uplynulého roka, by mala vychádzať z nového návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny. Neštátni vlastníci lesov však poukázali na to, že nový zákon zatiaľ nikto nevidel a pri zonácii sa nezvažovali dôležité otázky.

SkryťVypnúť reklamu

„Nevieme presne, čo chceme na konkrétnych územiach chrániť, aké činnosti by mali byť zakázané a na aké obdobie by sa mali tieto územia chrániť,“ povedal Bohdan Pálka, predseda Liptovsko-tatranského združenia vlastníkov lesov. Združenie chráni záujmy pozemkových spoločenstiev na území celého Liptova a Vysokých Tatier.

Spôsob ochrany chránených území, ktoré vedecká obec označuje za najhodnotnejšie, zatiaľ nie je jasný. Väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tieto územia by mali byť bezzásahové, teda ponechané na samovývoj.

Lesníci hovoria, že lepšie výsledky dosiahnu drobnými zásahmi, napríklad, aj proti lykožrútovi. „Kým lesníci sa na zonáciu pozerajú z pragmatického a ekonomického hľadiska, vedci to robia aj z iných, širších uhlov,“ povedala Beatrice Hudáková, hovorkyňa ministerstva životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nevedia, koľko ich bude odškodnenie stáť

Vlastníci lesov upozorňujú najmä na to, že nová zonácia je v rozpore s ústavou, pretože výrazne zasahuje do ich užívateľských práv bez predošlej dohody. Obávajú sa, že štát ich neodškodní, pretože dosiaľ sa nikto s nikým nedohodol na podmienkach úhrady.

„V otázkach kompenzácie nechávame otvorené dvere pre rôzne riešenia. Do úvahy prichádzajú, napríklad, výkup pozemkov, zámena za iný pozemok či prenájom,“ vysvetlila Hudáková.

Upozornila ale na to, že nový zákon o ochrane prírody a zonáciu treba vnímať aj ekonomicky, pretože ministerstvo nevie, koľko peňazí bude môcť použiť na kompenzáciu majetkových práv vlastníkov.

Ak neustúpia, budú hospodáriť bez obmedzenia

„Zásadne nesúhlasíme s nespravodlivou a podvodníckou zonáciou. Požadujeme, aby nás štát uznal za rovnocenných partnerov, ktorých sa dotýka akékoľvek obmedzenie. Neuznávame bezzásahové oblasti, pretože u nás nemajú žiadne opodstatnenie a ich škodlivosť môžeme vidieť na každom kroku,“ povedal Pálka.

SkryťVypnúť reklamu

„V prípade nerešpektovania nášho stanoviska pôjdeme cestu občianskej neposlušnosti, nebudeme rešpektovať zákazy ochrany prírody a v lesoch budeme hospodáriť bez obmedzenia."

Z požiadaviek musia upustiť všetci

Minister životného prostredia sa stretol s niektorými liptovskými neštátnymi vlastníkmi lesov. Podľa jeho slov sú medzi nimi aj takí, ktorí súhlasia so zaradením ich pozemkov do bezzásahových zón.

„Vlastníctvo neznamená len výhody, plynú z neho aj povinnosti. Keďže platí zákon o lesoch, majitelia pozemkov v nechránených zónach sa musia starať o zdravie lesov sami. Niekedy sú tieto pozemky v ťažko dostupných miestach a nové zaradenie ich vlastne odbremení,“ vysvetlil minister životného prostredia.

„Aby vnikol nejaký kompromisný návrh, zo svojich požiadaviek musí ustúpiť každý,“ uzavrel Rastislav Rybanič zo sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny ministerstva životného prostredia.

Už teraz je jasné, že súčasné vedenie rezortu životného prostredia nestihne dostiahnuť zonáciu Tatier do konca a táto úloha pripadne budúcej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 443
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 369
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 119
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 328
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 077
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 918
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu