LIPTOV. Predstavitelia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) ponúkli budovy synágog v Liptovskom Mikuláši aj Ružomberku do dlhodobého prenájmu. Mestá dosiaľ nemohli investovať do stavebných prác a zabrániť tak znehodnocovaniu kultúrnych pamiatok, pretože nie sú ich vlastníctvom.
Vďaka zmluvám o dlhodobom nájme ale môžu čerpať peniaze z fondov Európskej únie alebo ministerstva kultúry. Synagógy ale zmenia svoj pôvodný, náboženský, účel a mestá využijú ich osobitú architektúru na organizovanie kultúrnych podujatí.
Ružomberčania sa na prenájme už dohodli
Ružomberský primátor Ján Pavlík sa s predstaviteľmi ÚZŽNO dohodol na prenájme do roku 2054, teda na 50 rokov. Za rok bude mesto platiť symbolické euro a okrem toho získalo prednostné právo na predĺženie nájmu.
„Na základe dohody by mesto malo vybudovať v synagóge priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrno-spoločenské účely, pričom by malo rešpektovať religiózny charakter budovy a neumožňovať v nej aktivity, ktoré by sa priečili dobrým mravom,“ potvrdil Pavík.
S prácami na rekonštrukcii synagógy v Ružomberku by mali začať v lete, hotové budú koncom roka 2015. Na opravu budovy vyčlenili približne milión eur.
„Krásna budova v centre Ružomberka už nikdy nebude slúžiť pôvodnému účelu, pretože židovská komunita v Ružomberku už prakticky neexistuje. Najdôstojnejšou trvalou pripomienkou židovskej histórie bude práve obnovená synagóga, do ktorej ľudia budú chodievať na kultúrno-spoločenské akcie,“ povedal Igor Rintel, predseda ÚZŽNO.
Niektoré opravy urobia už na jeseň
Liptovskomikulášska synagóga nie je v takom žalostnom stave ako ružomberská. V priebehu deväťdesiatych rokov sa na nej robili rekonštrukčné práce, ktoré predĺžili jej životnosť.
Predstavitelia ÚZŽNO sa nedávno spojili aj s liptovskomikulášskou samosprávou, aby tak zachránili a zachovali dedičstvo židovskej kultúry. Mestu rovnako ponúkli synagógu na dlhodobý prenájom .
„S predstaviteľmi ÚZŽNO sme neustále v úzkom kontakte, či už kvôli organizovaniu podujatia Mosty Gesharim, alebo preto, lebo máme synagógu v užívaní. Chceli by sme však tento vzťah dostať do perspektívnejšieho stavu, ktorý by nám v budúcnosti do synagógy umožnil aj investovať,“ opísal primátor Alexander Slafkovský.
Do synagógy v Liptovskom Mikuláši by sa mal, tak isto ako v Ružomberku, vrátiť život vďaka tomu, že sa bude využívať ako kultúrne centrum.
„Rekonštrukcia synagógy je úloha na viac rokov, prvým krokom na jej opravu je dobrá dlhodobá nájomná zmluva. Tú musí najskôr schváliť mestské zastupiteľstvo. Po jej podpise môžeme začať riešiť možnosti čerpania peňazí na rekonštrukciu z rôznych fondov,“ spresnil Slafkovský. Primátor predpokladá, že vo východnej časti synagógy by sa mali čiastočné opravy zrealizovať už do tohtoročnej jesene.
Nechcú, aby sa z modlitební stali obchody
Vlastník synagógy si, podľa scenára v Ružomberku, stanovil podmienku, na základe ktorej sa jej priestory musia využívať dôstojne s prihliadnutím na to, že kedysi boli centrom náboženského života Židov. ÚZŽNO chce tým zabrániť tomu, aby sa modlitebne zmenili na sklady, reštaurácie alebo fitnescentrá, ako sa stalo v niektorých iných mestách, kde synagógy vlastnia súkromní majitelia alebo samosprávy.
Mikulášska synagóga patrí medzi najväčšie na Slovensku. Jedna z dominánt mesta je zároveň najväčšou klasicistickou stavbou na území mesta.