LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Radnica pripravuje projekt veľkej kompostárne na zhodnocovanie zeleného odpadu už niekoľko rokov. Nedávno dostala na výstavbu súhlas z ministerstva životného prostredia.
V súčasnosti pripravuje potrebnú projektovú dokumentáciu a stavebné povolenie a čaká na vyhlásenie výzvy Európskej únie, ktorá by mala byť aktuálna v druhej polovici tohto roka. Ak bude radnica v žiadosti na čerpanie peňazí úspešná, do konca roka by mohla výstavba kompostárne nadobudnúť reálne obrysy.
Kompostáreň by mala umožniť zhodnotenie zeleného odpadu na kompost a v budúcich rokoch odľahčiť aj reštauračné zariadenia, ktoré majú problém so zbavovaním sa kuchynského odpadu.
O prevádzku sa budú starať traja ľudia
Na vydanie súhlasného stanoviska čakalo mesto takmer rok. „Proces posúdenia vplyvov na životné prostredie z ministerstva je dlhodobá záležitosť. Od neho sa odvíjajú ďalšie procesy, napríklad, stavebné povolenie, získavanie finančných zdrojov. Za posledné mesiace sa na projekte kompostárne odviedol kus práce, jej výsledky však budú viditeľné až po začatí samotných stavebných prác,“ povedal Alexander Slafkovský, primátor mesta Liptovský Mikuláš.
Súčasťou zariadenia bude samotná kompostovacia plocha, vstupná váha, dve fermentačné linky.
Celkové náklady na výstavbu zariadenia odhaduje radnica na približne 2,7 milióna eur. Presná výška investície bude zrejmejšia po dokončení spracovania projektovej dokumentácie. Pre zabezpečenie prevádzky by mala zamestnať troch ľudí.
Uložia päťtisíc ton odpadu ročne
Mesto prestalo uskladňovať zelený odpad na skládke vo Veternej Porube ešte v roku 2006 a v súčasnosti ho zhromažďuje v priestore bývalého strediska údržby verejnej zelene Verejnoprospešných služieb na okraji katastra mesta. Práve v týchto priestoroch by sa mala nachádzať aj kompostáreň, na ktorú môžu ročne uložiť najviac 5-tisíc ton zeleného odpadu. Do kompostárne budú voziť trávy, lístie, konáre aj rastlinný odpad.
Kuchynský odpad a odpad z reštauračných zariadení prejde procesom hygienizácie, vo fermentore bude počas asi hodiny vystavený teplotám okolo sedemdesiat stupňov Celzia.
Takýto proces ho premení do podoby, ktorá nebude ako potravinový odpad zaujímavá pre hlodavce.
Kompost si budú vyrábať sami
Zo zeleného odpadu následne vyrobia kompost. Takto získanú surovinu využijú v meste na úpravu verejnej zelene v sídliskách, verejných priestranstvách, parkoch alebo, napríklad, aj na konečnú rekultiváciu skládky vo Veternej Porube.
Vyčlenením zeleného odpadu z komunálneho sa zníži objem zmesového odpadu, ktoré sa ukladá na skládke vo Veternej Porube.
„Vďaka opätovnému využívaniu odpadu chceme šetriť životné prostredie a zároveň finančné prostriedky,“ povedal primátor A. Slafkovský.