LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Rozprávali sme sa o nich s Jánom Kickom, zoológom Správy Národného parku Nízke Tatry v Liptovskom Hrádku.
V ochrannom pásme aj vo vlastnom území národného parku musí mať každý, kto využíva jeho územie na pasenie zvierat, súhlas orgánu ochrany prírody. Na čo je to dobré?
- Súhlas je potrebný preto, aby sme zabránili stretom so záujmami ochrany prírody. V súhlase sú uvedené ďalšie usmernenia pre vykonávanie činnosti, napríklad, miesto pasenia, umiestnenie maringotky, spôsob košarovania, ochranné opatrenia pred prirodzenými predátormi, opatrenia na zabránenie znečistenia vodných tokov a poškodzovania korýt vodných tokov.
Zároveň, každého, kto v chránenom území chová zvieratá, upozorníme aj na ostatné veci, na ktoré nesmie zabudnúť. Sú to povinnosť kafilerického spracovania uhynutých zvierat, zákaz pasenia v lese, zákaz poškodzovania drevín rastúcich mimo lesa a podobne.
Čo sa stane, ak si chovatelia tento súhlas nevybavia?
- Každému, kto tak neurobí hrozí pokuta do výšky 9 958,17 eur. Okrem toho, ak nemá súhlas alebo nedodržiava podmienky, pri napadnutí zvierat veľkými šelmami môže stratiť nárok na náhradu škody.
Plnia si všetci chovatelia tieto povinnosti?
- Žiaľ, nie. V poslednom období sme zaznamenali viacero pochybení, keď si aj väčšie spoločnosti súhlas vôbec nevybavili. Odporúčam preto všetkým chovateľom hospodárskych zvierat vybaviť si súhlas ešte pred sezónou.
Kde môžu záujemcovia o vybavenie súhlasu na pasenie hospodárskych zvierat získať ďalšie informácie?
- Záujemcovia o bližšie informácie sa môžu obrátiť na pracoviská národných parkov alebo príslušný Obvodný úrad životného prostredia.
Autor: Mikuláš Hančin