V Nízkych Tatrách dnes zahynul turista, včera zomreli traja ľudia

Hrebeň Nízkych Tatier pokrýva tvrdý ľad, ten sa nachádza aj na ďalších pohoriach. Zľadovatený terén je mimoriadne šmykľavý, turisti by mali byť preto opatrní a v ich výbave by nemali chýbať mačky.

Turisti by mali zvážiť, či budú riskovať vážne zranenia na horách, ktoré sa premenili na ľad.Turisti by mali zvážiť, či budú riskovať vážne zranenia na horách, ktoré sa premenili na ľad. (Zdroj: HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA)

DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Na tiesňovú linku dnes pred obedom nahlásil slovenský turista, že spod vrcholu Ďumbiera videl padať človeka. Ten padal strmým, zľadovateným žľabom asi 300 metrov a zastavil sa po náraze na lesný porast. Zraneniam na mieste podľahol.

„Horskí záchranári po príchode na miesto spoločne s príslušníkmi Policajného zboru Brezno a obhliadajúcim lekárom konštatovali smrť,“ informovala Horská záchranná služba (HZS).

26-ročný český turista bol so skupinou pravdepodobne na prechode hrebeňom Nízkych Tatier, pretože niesol veľký batoh. Príčinou tragédie mohla byť nevhodná obuv a hlavne nepoužitie stúpacích želiez, ktoré sú nutné v podmienkach, aké na hrebeni Nízkych Tatier momentálne pretrvávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Tragický deň

Včerajší deň sa v Nízkych Tatrách zapísal čiernymi písmenami, o život prišli traja ľudia a dvanásti na tvrdom ľadovom teréne utrpeli zranenia. Svahy a hrebeň pohoria sú pokryté ľadom a stále pretrváva veľké riziko pošmyknutia.

Česká lyžiarka sa včera viezla na vleku z Kosodreviny na Chopok a narazil do nej neznámy snowboardista. Žena spadla a následným nárazom do lesného porastu si privodila ťažké poranenia, ktorým podľahla.

„Na miesto nešťastia vyrazili záchranári Horskej záchrannej služby z Oblastného strediska Nízke Tatry, ktorí začali s resuscitáciou a následne bola privolaná posádka vrtuľníkovej záchrannej služby, ktorej lekár žiaľ už mohol iba konštatovať smrť,“ informovala Horská záchranná služba (HZS).

Prípad už vyšetruje aj polícia, vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Snowboardista do mladej Češky narazil a z miesta ušiel.

SkryťVypnúť reklamu

Osudná Halašova jama

Okolo poludnia vyrazili horskí záchranári k 50–ročnému slovenskému skialpinistovi na hrebeň medzi Ďumbierom a Chopkom. „Pravdepodobne sa na zľadovatenom teréne v oblasti Krupového sedla pošmykol a padal približne 300 metrov smerom na Halašovu jamu. Pri páde si privodil zranenia nezlúčiteľné so životom,“ spresnila na svojej internetovej stránke HZS.

Horskí záchranári ale ešte ani zďaleka nemali za sebou náročný deň. V poobedňajších hodinách nahlásil turista na tiesňovú linku, že v oblasti nad Halašovou jamou našiel ľudské telo, ktoré nejavilo známky života. Privolaní záchranári spolu s lekárom po príchode na miesto mohli už len konštatovať smrť. „Jednalo sa o 43-ročného občana slovenskej národnosti,“ konštatovala HZS.

SkryťVypnúť reklamu

Bez mačiek ani krok

Na hrebeni Nízkych Tatier fúka prudký vietor, teploty sú stále pod nulou, svahy na severnej aj na južnej strane sú pokryté ľadom. Povinnou výbavou všetkých turistov, ktorí prechádzajú hrebeňom Nízkych Tatier, by mali byť v súčasnej situácii mačky.

„Upozorňujeme preto návštevníkov, aby takéto podmienky nepodceňovali a počas výletov do horských oblastí používali patričnú výstroj a výzbroj,“ varovala HZS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 958
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 284
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 026
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 466
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 254
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 064
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 993
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu