LIPTOV. Mestskí policajti v Liptovskom Mikuláši si kamerový systém nevedia vynachváliť. Ružomberčania majú hlavu v smútku pre zastaralý systém, ktorý sa v najbližšej dobe nebude modernizovať ani rozširovať.
Ružomberská radnica v rozpočte nevyčlenila peniaze pre investičné projekty mestskej polície, plány na nové sídlo a centrálny pult ochrany, pri ktorom by mali pracovať aj zdravotne ťažko postihnutí, sa tak odkladajú na neurčito.
Vraj sa to nedá zvládnuť za jedno volebné obdobie
„Máme spracované projekty na vynovenie kamerového systému v meste, žiaľ, zatiaľ sú iba na papieri. Musíme pracovať so starým systémom, ktorý sa niekoľko rokov nemodernizoval,“ povedal náčelník ružomberskej mestskej polície Ivan Stromko.
Súčasný ružomberský primátor pred voľbami sľuboval obyvateľom bezpečnejšie mesto. Konkrétne kroky, ktoré by reálne prispeli k zvýšeniu bezpečnosti Ružomberčanov, zatiaľ nevidno.
„Opatrenia, ktoré sa týkajú mestskej polície, by mali byť systémové a perspektívne. Práve preto sme pripravili projekt Ružomberok – bezpečné mesto, ktorý sa týka aj ulíc, parkov alebo, napríklad, parkovísk," reagoval ružomberský primátor Ján Pavlík.
„Vo vzťahu k mestskej polícii sa projekt týka materiálneho a personálneho vybavenia, školení a, samozrejme, zahŕňa aj centrálny pult ochrany, teda kamerový systém. Z toho vyplýva, že realizácia tohto projektu si časovo vyžaduje minimálne jedno volebné obdobie,“ dodal Pavlík.
Primátor zároveň zdôraznil, že čiastkové riešenie problémov je často len zbytočným vynaložením finančných prostriedkov s minimálnym efektom. V rámci projektu je, podľa neho, najdôležitejšie, aby radnica dokázala vytvoriť sídlo polície, ktoré bude zodpovedať európskemu štandardu.
Kamery majú na autách aj uniformách
Liptovskomikulášska mestská polícia považuje systém so štrnástimi kamerami za nenahraditeľného pomocníka pri odhaľovaní trestnej činnosti, no zároveň výborne plní aj preventívnu úlohu.
Kamery zaostrujú na miesta s najvyšším pohybom ľudí a áut, no sú aj v obytných štvrtiach a pri školách.
Okrem pevných kamier pracujú mestskí policajti aj s prenosnými, ktoré majú pripevnené na služobných autách a štipcovými kamerami na uniformách. Záznamy, ktoré zhotovila mestská polícia, v dvanástich prípadoch pomohli štátnej polícii pri vyšetrovaní.
„Kamerový monitorovací systém je veľkým pomocníkom pri odhaľovaní rôznej trestnej činnosti, drobnými priestupkami počnúc, až po poskytovanie záznamov pre riešenie závažnej trestnej činnosti orgánom činným v trestnom konaní," vysvetlil Vladimír Bella, náčelník Mestskej polície v Liptovskom Mikuláši.
„Navyše, kamerový monitorovací systém je určený aj na riešenia havarijných situácií. Napríklad, v prípade živelných pohrôm vieme, čo sa deje na konkrétnom sledovanom mieste,“ dodal Bella.
Dúfajú, že peniaze dostanú z grantov
Pre vybudovanie nového sídla Mestskej polície v Ružomberku má už mesto v rukách platné stavebné povolenie. Realizácia projektu si vyžiada približne milión eur, no v tohtoročnom rozpočte sa o ňom nehovorí.
Mestskí policajti sa teda peňazí tak rýchlo nedočkajú, ale majú pred sebou záchranársky kurz. „Za účelom skvalitnenia ich práce a odbornosti môžu absolvovať kurz plavca záchranára. Cieľom je dosiahnuť ich stopercentné vyškolenie v tejto oblasti a myslím si, že sa nám to podarí už v tomto roku,“ dodal Pavík.
Ružomberskí mestskí policajti teda v najbližšom období nemôžu počítať s výraznou podporou z mestskej kasy, preto dúfajú, že aspoň časť ich plánov sa podarí financovať z rôznych iných zdrojov a grantov.
Podobným smerom získavania peňazí kráča aj liptovskomikulášska mestská polícia, ktorá plánuje zvýšiť počet kamier a zároveň zamestnať viac ľudí.
„Máme reálny záujem udržať za daných podmienok súčasnú dosiahnutú úroveň. Peniaze sa snažíme získať aj mimo mestského rozpočtu. Koncom predchádzajúceho roka sme podali na Radu vlády pre prevenciu kriminality projekt na rozšírenie kamerového systému o dve kamery a v dohľadnej dobe očakávame vyjadrenie, či bol projekt úspešný alebo nie,“ uzavrel liptovskomikulášsky policajný náčelník Bella.