LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V Liptovskej Mare sa usídlili bagre a nákladné autá. Dno vodnej nádrže je vyčlenené ako dobývací priestor pre ťažbu štrku. Ťažba ale priamo závisí na výške hladiny Liptovskej Mary.
„Miesto je banský dobývací priestor. Ťažobná spoločnosť využíva nízku hladinu vody na ťažbu na základe platného povolenia z roku 1974,“ povedal Pavol Machava, hovorca Správy povodia Váhu.
Ťažba je legálna
Spoločnosť má povolenie na ťažbu štrku do roku 2013. „Sme odkázaní na výšku hladiny vodnej nádrže. Vždy, keď klesne, nasadíme všetky mechanizmy, aby sme z vody vytiahli čo najviac suroviny. Naposledy sme tak urobili v roku 2006, keď bola hladina na podobnej úrovni. Je pravdepodobné, že v najbližších rokov sa k štrkom vôbec nedostaneme,“ vysvetlil Ľudovít Kováč, výrobný námestník spoločnosti.
Betonárky sú naň odkázané
Štrky vyberá spoločnosť z dna Liptovskej Mary klasickým spôsobom, jednu kazetu už vyťažili a v súčasnosti pripravujú ďalšie rebro. „Budeme ťažiť, pokým nás nevyženie voda,“ povedal Kováč.
Štrky z dna priehrady sa využívajú najmä v stavebníctve, vykupujú ho malí podnikatelia, no odkázané sú naň najmä betonárky z Liptovského Mikuláša a okolia.