LIPTOV. Internetové stránky a noviny sú v súčasnosti plné inzerátov, v ktorých ľudia predávajú šteňatá bez preukazu pravosti zo zimného vrhu. „Predám 5-týždňových krásnych yorkshirských teriérov, 120 eur, odber možný ihneď,“ klasický inzerát, ktorých nájdete na internete stovky.
Na jednu z týchto ponúk zareagovala Ružomberčanka Slávka. „Deti veľmi chceli psa. S manželom sme sa dohodli, že kúpime zlatého retrivera, ktorý je pokojný a má rád deti,“ povedala 36-ročná žena. Zatelefonovali predávajúcemu a po nového člena rodiny odcestovali do Piešťan.
„Psa nám odovzdal majiteľ pred bránou domu, zaplatili sme a všetko bolo v poriadku,“ opísala. Retriver mal však onedlho zdravotné problémy, pretože ho od matky odstavili zavčasu. „Keď sme spätne kontaktovali muža, ktorý nám ho predal, odbil nás s tým, že zodpovednosť za psa už nemá. Ďalšie peniaze sme zaplatili za veterinára, deťom by zlomilo srdce, keby uhynul,“ povedala Slávka. Neskôr sa okrem toho začali prejavovať vlastnosti, ktoré retriver nemá. „Psík bol veľmi bojazlivý, rýchlo sa unavil,“ dodala.
Kúpou podporujú nelegálne obchodovanie
Rodina Ružomberčanky sa stala učebnicovým príkladom obete množiteľa psov. Ľudia chovajú psy za jediným účelom, ktorým je zisk. Sučky pripúšťajú k páreniu zakaždým, keď sa hárajú, držia ich v otrasných podmienkach špinavých maštalí či garáží, často v úplnej tme. Množitelia sa neštítia ani toho, aby spárili sestru s bratom, čím výrazne poškodzujú gény a vlastnosti psieho potomstva.
„Je to obrovský problém a bojovať s ním je ťažké. Jediný spôsob, ako v súčasnosti zamedziť neetickému množeniu psov, je šíriť osvetu medzi ľuďmi, aby si nekupovali psy od neregistrovaných a nezodpovedných chovateľov. Je viac ako isté, že si nekupujú čistokrvného psa s pôvodnými charakterovými vlastnosťami, ale naopak, podporujú nelegálne obchodovanie so zvieratami,“ upozornil chovateľ československých vlčiakov.
Treba vidieť podmienky chovu a poznať rodičov
Andrea Schmidtová z ružomberskej chovnej stanice labradorov odporúča ľuďom, aby kupovali psy len od spoľahlivých a overených chovateľov. „Vždy sa treba presvedčiť, v akých podmienkach psíky žijú, treba vidieť aj rodičov a ich rodokmene.“
Psy zo serióznych chovných staníc majú všetky vyšetrenia, od genetických testov po röntgeny. Majitelia starostlivo vyberajú partnerov, často zo zahraničia, aby mali úplnú istotu, že rodičia nebudú mať podobné gény a ich povaha zodpovedá plemenu.
„Radšej investovať do stopercentne zdravého psa na začiatku a mať garanciu vrátenia peňazí v prípade genetickej chyby, ako potom chodiť so psom k veterinárovi, platiť lieky, vyšetrenia a operácie,“ vysvetlila Andrea Schmidtová.
Cena za psa s preukazom je symbolický návrat investície
Oficiálni chovatelia psov sú často terčom obvinení, že sú to práve oni, ktorí chovajú psy pre zisk.
„Na chove plemien s rodokmeňom sa nedá zbohatnúť. Aby mohol mať psík preukaz pôvodu, musí byť z kvalitného krytia, pre ktoré cestujeme aj do zahraničia. Okrem toho sú očipované a majú všetky lekárske vyšetrenia, ktoré tiež nie sú lacnou záležitosťou,“ priblížila Schmidtová a dodala, že profesionálne chovateľstvo je o vášni a nie peniazoch.
„Cena za šteňa je len symbolický návrat všetkých investícií,“ potvrdil chovateľ československých vlčiakov. „Chápem, že pre niekoho je veľa dať za psa s preukazom 300 eur. Ak ale túži po psovi, jednoznačne odporúčam, nech si radšej adoptuje psa z útulku, zvieratám tak oveľa viac pomôžu,“ dodal chovateľ.
Neplatia dane a sučky držia v otrasných podmienkach
Okrem neetického a nezodpovedného zabíjania pôvodných vlastností plemien sa množitelia psov dopúšťajú aj ďalších pochybných krokov. Z predaja šteniat neodvádzajú dane, majú z neho čistý čierny zisk.
Sučky majú minimálny pohyb, sú nešťastné a bojazlivé. Zákon o ochrane zvierat nešpecifikuje nekontrolované množenie ako týranie.
„Jedinou možnosťou, ako prekaziť novodobý druh podnikania, je poslať na takéhoto chovateľa kontrolu z daňového úradu. Veterinár môže začať konať len v tom prípade, ak sú psy v nehygienickom prostredí a okrem toho, musí mať povolenie na vstup na pozemok, čo je veľmi náročné,“ vysvetlila Jana Dvořáčková z občianskeho združenia Očami psa v Liptovskom Mikuláši. „Ale najúčinnejšie je takéto psíky nekupovať vôbec,“ odporučila.
Ak psov nepredá, kruto sa ich zbaví
Občianske združenie prevádzkuje v Liptovskom Mikuláši karanténnu stanicu, má bohaté skúsenosti s týraním psov a problematiku množiteľov psov sleduje.
„Spomínam si na prípad, keď sa majiteľovi nepodarilo predať všetky šteniatka a nemohol sa ich zbaviť. Vypustil ich voľne do prírody a pre istotu im vypichol oči, aby sa nevedeli vrátiť domov,“ opísala krutý prístup jedného z chovateľov Dvořáčková.
Zatelefonovali sme predajcovi krátkosrstých jazvečíkov. Za 50 eur ponúkal päťtýždňové šteniatka. Pri otázke, prečo predáva psov vo veku, keď ešte potrebujú materské mlieko, odpovedal, že sučku zrazilo auto a prikrmuje ich kravským mliekom. Inzerát po našom telefonáte z internetu zmizol.
Je viac ako pravdepodobné, že o dva týždne inzerát pridá opäť a ľudia sa prihlásia. „Akožechovatelia tu budú dovtedy, kým budú ľudia ochotní platiť za masovo produkovaných psov,“ uzavrel chovateľ čistokrvného plemena.