Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Šachisti získali šesť zlatých medailí

Karolína Turková, Juraj Druska, Veronika Gažíková, Viktor Gažík, Emma Miklášová a Jakub Gažík sú majstrami Slovenska v šachu pre rok 2012. Liptáci získali na šampionáte presnú polovicu zlatých medailí.

Karolína Turková, Juraj Druska, Veronika Gažíková, Viktor Gažík, Emma Miklášová a Jakub Gažík sú majstrami Slovenska v šachu pre rok 2012.Karolína Turková, Juraj Druska, Veronika Gažíková, Viktor Gažík, Emma Miklášová a Jakub Gažík sú majstrami Slovenska v šachu pre rok 2012. (Zdroj: Juraj Ivan)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Majstrovstvá Slovenska mládeže v šachu začali v Ľubovnianskych kúpeľoch už v sobotu 17. marca. V súbojoch sa stretlo takmer dvesto hráčov, Liptov reprezentovalo dvadsať šachistov z Liptovskej šachovej školy (LŠŠ).

Slovenský mládežnícky šampionát trval celý týždeň. Mená šiestich víťazov v dievčenských a šiestich víťazov v chlapčenských kategóriách boli známe až uplynulú sobotu 24. marca. Presnú polovicu zlatých medailí si odniesli liptovskí šachisti

Turková a Druska patria k špičke

V najstaršej kategórii dievčat D 18 z LSS reprezentovala Liptov Karolína Turková. „Pred Prípravou na majstrovstvá Slovenska uprednostnila šachistka maturitné povinnosti, ale napriek tomu dokázala vo svojej kategórii zvíťaziť bez prehry. Porazila svoje najvážnejšie konkurentky, a hoci slabším hráčkam dovolila uhrať remízy, zaslúžene zvíťazila,“ povedal Juraj Ivan z LŠŠ.

Oveľa ťažšie bol na tom v kategórii CH 18 Juraj Druska.„Jeho súťaž bola veľmi vyrovnaná. Juraj v partiách hral veľmi ostré pozície. Prehral síce jednu partiu, ale až v siedmich dokázal zvíťaziť, čo mu prinieslo zlato,“ dodal J. Ivan.

Šachisti Karolína Turková a Juraj Druska z LŠŠ patria dlhodobo k špičke slovenského mládežníckeho šachu, ale titul Majstrov Slovenska získali po prvýkrát. „Karolína dosiahla skvelý medzinárodný úspech, keď bola na 3. mieste na ME v roku 2010. Umiestnenia oboch hráčov nás veľmi potešili a sme radi, že sa rozlúčili
s mládežníckym šachom ako majstri,“ konštatoval J. Ivan.

Partiu s najväčším konkurentom remizoval

V kategórii D 14 zvíťazila s náskokom 1,5 bodu vicemajsterka Európy Veronika Gažíková. Svojím výkonom nenechala nikoho na pochybách, že titul je v správnych rukách.

odstatne viac musel v kategórii CH 12 bojovať o prvé miesto Viktor Gažík.
„Partia s najväčším konkurentom Jergušom Pecháčom z klubu Mladosť Žilina skončila remízou. O Viktorovom prvenstve sa rozhodovalo v partiách s ďalšími hráčmi," povedal J. Ivan.

Kategóriu vyhrala bez prehry

V kategórii do D 10 príjemne prekvapila Emma Miklášová. V prvých dvoch kolách porazila svoje favoritky. Zvládla aj partiu v predposlednom kole a kategóriu vyhrala bez prehry.

Medzi najmladšími chlapcami reprezentovali Liptákov Jakub Gažík a Jakub Šošoviška. Vzájomnú partiu vyhral Jakub Gažík a tak isto nezaváhal ani v ostatných.

Šubjaková ide po úspešných stopách

„V kategórii dievčat do 8 rokov presvedčila Kristínka Šubjaková, že úspešné šachistky z LŠŠ nemusia mať strach o svoje nasledovníčky, keďže obsadila pekné tretie miesto.

„Šachisti LŠŠ skončili na majstrovstvách Slovenska vynikajúco. Napriek tomu sme viac očakávali od chlapcov v kategórii CH 14 a CH 16. Výsledky rozhodli, že siedmi liptovskí šachisti z LŠS budú tento rok reprezentovať Slovensko na významných európskych a svetových súťažiach,“ konštatoval J. Ivan.

1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
  2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
  3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
  5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
  6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
  7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
  8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
  9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
  10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
  3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
  4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
  5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
  6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
  7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?

Koronavírus: Odberné miesta v obciach na Liptove

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v obciach na Liptove

Z novembrového testovania vo Vavrišove.

Koronavírus: Odberné miesta v Ružomberku

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Ružomberku.

Koronavírus: Odberné miesta v Liptovskom Mikuláši

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Liptovskom Mikuláši.

Medlovej tesne ušlo finále v Big Air

Slovenská reprezentantka v snowboardingu Klaudia Medlová skončila v prvom kole Svetového pohára v disciplíne Big Air na siedmom mieste.

Klaudia Medlová si doma zajazdila v hlbokom snehu.