LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Knihy Františka Keleho nikdy neboli len oficiálnymi reportážami z výprav. „Takých je dosť“, povedal autor na stretnutí a besede v Liptovskom Mikuláši. „Každá z mojich kníh je knihou mojich osobných pocitov, skúseností a pozorovaní,“ dodal.
Zaujímavé stretnutie s Františkom Kelem, geografom, horolezcom, polárnikom, publicistom, spisovateľom a najaktívnejším slovenským cestovateľom 20. storočia zorganizoval Klub spoločnosti M. R. Štefánika spolu s mestským úradom a Rotary klubom v Liptovskom Mikuláši.
Expedície po Štefánikových stopách
Poslucháčov najviac zaujalo Keleho rozprávanie o expedícii Sagarmatha 1984, ktorej bol vedúcim. Počas tejto výpravy vystúpili na Mount Everest, najvyšší vrchol našej planéty prví Slováci: Zoltán Demján a Jozef Psotka.
Osobitnú pozornosť venoval zážitkom z expedícií Tahity a Floreana, uskutočnených po stopách M. R. Štefánika v Polynézii a Galapágoch.
Prezentácia najnovšej knihy Františka Keleho
Po prednáške Štefan Packa prezentoval najnovšiu knihu Františka Keleho s názvom Milan Rastislav Štefánik – významný cestovateľ a jeho nasledovníci.
Autor v nej predstavil vedca, vojaka, politika a diplomata v dimenzii významného cestovateľa, fotografa a zberateľa. Štefánik bol prvým Slovákom, ktorý dvakrát precestoval svet. Navštívil všetky svetadiely okrem Antarktídy.
V prvej časti knihy František Kele informuje o pätnástich najvýznamnejších cestách a výpravách M. R. Štefánika od roku 1905 do 1919.
Chronológiu Štefánikových ciest obohacujú spomienky a zážitky novodobých cestovateľov, ktorí navštívili miesta, kde žil.
Štefánik je motiváciou pre mnohých cestovateľov
V druhej časti publikácie, ktorá tvorí asi tretinu takmer 200 stranovej knihy s mnohými pôsobivými čiernobielymi i farebnými fotografiami, predstavil František Kele niektorých významných cestovateľov zo Slovenska. V tejto malej encyklopédii sú mená: Peter Hámor, Peter Valušiak, Pavol Barabáš, Eugen Gindl, Ivan Gálfy, Emil Fornay a ďalší.
Všetkých títo cestovateľov motivoval Štefánikov odkaz. Ich aktivity potvrdzujú, že Štefánik ako cestovateľ nezostal len obdivovanou ikonou, ale je živým odkazom, ktorý sa oddá nasledovať.
Na záver zaujímavého programu František Kele odpovedal na množstvo otázok a v rámci autogramiády podpísal desiatky svojich kníh. Pozorní organizátori nezabudli zablahoželať F. Kelemu k jeho 76. narodeninám.
S dojatím si vypočul báseň Horolezec, ktorú autor Štefan Packa venoval cestovateľovi k jeho sviatku. Predniesla ju Zdenka Matejková.