ČIERNY VÁH. Nastáva obdobie, v ktorom putujú tisícky obojživelníkov do mokradí a zamorených lúk.
Cestu na miesta ich rozmnožovania často pretínanú nebezpečné asfaltové cesty. Žabám hrozí riziko hromadného úhynu pod kolesami áut.
Pracovníci Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) preto každoročne prenášajú na najviac ohrozených úsekoch žaby na druhú stranu cesty vo vlastných rukách. Tento rok zachránili pred smrťou pod kolesami áut 2500 skokanov v priebehu štyroch dní.
Obojživelníky tiahnu desať dní
„Obojživelníkom obmedzíme vstup na cestu tým, že pozdĺž postavíme mechanické zábrany. Potom ich zbierame a prenášame na druhú stranu k mokradiam,“ vysvetlil postup environmentalista národného parku Mikuláš Hančin.
Ťah obojživelníkov trvá približne desať dní a jeho priebeh závisí na vývine počasia. Veterné počasie alebo prudké ochladenie môžu spomaliť či pozastaviť ťah aj na niekoľko dní. Naopak, za teplého počasia môže za jeden deň migrovať aj niekoľko tisíc jedincov.
Na Úžavách prenesú aj sedemtisíc žiab
Významným miestom rozmnožovania obojživelníkov na severe Nízkych Tatier sú Úžavy na Čiernom Váhu. Práve tu pracovníci NAPANTu stavajú až 400 metrov dlhé zábrany. Podľa zoológa Jána Kicku každý rok prenesú 2500 až 7-tisíc obojživelníkov.
Najpočetnejším druhom je skokan hnedý, ale v menších množstvách v Úžavách tiahnu aj ropuchy bradavičnaté, mloky karpatské a mloky vrchovské.
„Pre zachovanie lokalít rozmnožovania obojživelníkov je potrebné nielen každoročne ich prenášať, ale aj zachovávať stav a vodný režim mokradí,“ zdôraznil Mikuláš Hančin.