LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Sloganom tohtoročného Svetového dňa zdravia, ktorý je 7. apríla je: Dobré zdravie pridá život rokom.
Počas minulého storočia sa dĺžka života dramaticky zvýšila a svet bude čoskoro mať viac starých ľudí ako detí. Populácia starne všade, ale rýchlejšie v rozvinutých krajinách. Na Slovensku v roku 2010 klesol podiel predproduktívnej, teda detskej zložky medziročne opäť o 0,05 percentuálneho bodu na doteraz najnižšiu hodnotu.
Vplyvom znižovania podielu detskej zložky a rastom početnosti osôb v poproduktívnom veku sa naďalej zvýšil index starnutia Slovákov. V tejto súvislosti sme položili niekoľko otázok Ľubici Benkovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Liptovskom Mikuláši.
Ktoré faktory najviac vplývajú na zhoršenie zdravia?
- Na zhoršenie zdravia má vplyv až na šesťdesiat percent spôsob života, teda nesprávna výživa, fajčenie, nedostatok pohybu a nadmerný stres.
Ak človek zmení životný štýl z takzvaného nezdravého na zdravý, odrazí sa to jeho zdraví?
- Zmena spôsobu života môže významne prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu a k možnosti zvýšenia kvality života v starobe. Žiaľ, posledné celoslovenské prieskumy ukazujú na mnohé nepriaznivé ukazovatele, akými sú, napríklad, zvýšenie výskytu cukrovky, nárast psychiatrických porúch, niektorých druhov nádorových ochorení, rastúce hodnoty hmotnosti, tlaku krvi.
Zdravie a starnutie spolu súvisia, pretože dobrý zdravotný stav je predpokladom pre produktívnejší život v starobe. Kedy je vhodné začať s prípravou na starnutie či na zmenu spôsobu života?
- V podstate v priebehu celého života, ale nikdy nie je neskoro. Lenže najdôležitejším obdobím pre prípravu na starnutie je už detský vek, keď sa vytvárajú veľmi silné návyky, ktoré dominantne ovplyvňujú správanie sa človeka počas celého života.
Nesprávny životný štýl u detí, napríklad, nadmerne dlhé sledovanie televízie či hier na monitore počítača, nesprávna výživa, zvyšuje riziko aterosklerózy ciev, cukrovky, porúch správania, osteoporózy, porúch imunity a iných zdravotných problémov.
V poradni pre deti na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva môžu rodičia získať informácie o tom, ako vplýva spôsob života ich dieťaťa na jeho zdravie v rámci bezplatných konzultácií.
Dá sa odhadnúť, koľko rokov sa človek dožije?
- Základným ukazovateľom úrovne životných podmienok obyvateľov je stredná dĺžka života, takzvaná nádej na dožitie. Nádej na dožitie sa pri narodení u mužov blíži na Slovensku k hranici 72 rokov, u žien sa medziročne zvýšila a dosiahla hodnotu takmer 79 rokov. Odhadovaný vek dožitia žien je teda v dnešných pomeroch o 7,2 roka dlhší ako u mužov.
Je nádej na dožitie na Slovensku zhodná s nádejou na dožitie v okrese Liptovský Mikuláš?
- Nádej na dožitie je pre obyvateľov okresu u mužov 71 rokov a u žien 80 rokov.
Pre mnohých je možno práve Svetový deň zdravia príležitosťou porozmýšľať o svojom zdravotnom stave či zmene životného štýlu. Pripravili ste na tento deň v poradni nejakú ponuku?
- Odborní pracovníci poradne im poskytnú bezplatné poradenstvo o ozdravení výživových zvyklostí, odvykaní od fajčenia aj vhodných pohybových aktivitách. V poradni zdravia je možné aj bezplatné vyšetrenie cholesterolu, tukov a cukru v krvi.