LIPTOV. Policajti v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku dosiaľ neriešili žiaden prípad obťažovania či pokusu o únos dieťaťa. Potvrdila to Jana Balogová, žilinská krajská policajná hovorkyňa. Napriek tomu polícia posilnila hliadky pred školami, aby zvýšila bezpečnosť detí v súčasnom období, keď sa vyskytujú prípady pokusov o únosy.
Riaditelia liptovských základných škôl horúcu tému nechcú podceniť, hoci sa v regióne zatiaľ nič podobné nestalo a prevencii venujú dostatočnú pozornosť.
„Žiakov upozorňujeme na triednických hodinách. Vysvetľujeme im, napríklad, aby nikdy nechodili samé, nereagovali, keď sa im prihovárajú cudzí ľudia a ani nevstupovali do cudzích áut či bytov,“ potvrdila riaditeľka jednej zo základných škôl v Liptovskom Mikuláši. Podobné kroky potvrdili viaceré liptovské školy.
Vysvetľovať treba jednoducho
V snahe ochrániť deti je dôležitá spolupráca učiteľov a rodičov. Deťom by mali zrozumiteľne vysvetliť pravidlá správania sa.
„Je potrebné s nimi otvorene hovoriť o rizikách, ktoré môžu nastať pri ceste do školy a zo školy. Rozhovor by mal byť jednoduchý, aby ho deti ochotne vypočuli a pochopili,“ vysvetlila Anna Poljaková z Okresného riaditeľstva policajného zboru v Liptovskom Mikuláši.
Nie obmedzovanie, ale ochrana
Rodičia a deti by mali mať dohodnuté určité pravidlá bezpečnosti, ktoré by však deti nemali chápať ako obmedzovanie, ale ako nutnú ochranu. Deti by mali vedieť, ako sa správať, ak ich osloví niekto cudzí.
„Rodičia a učitelia by mali vysvetliť, že deti sa nesmú rozprávať s cudzími či podozrivými ľuďmi, nič od nich nebrať, neodchádzať s nimi, nepribližovať sa k ich vozidlu, nenasadať do neho. Rovnako by nemali ani do výťahu vstupovať s osobou, ktorá im je podozrivá,“ poradila Poljaková.
Hlasné kričanie môže zachrániť život
Ďalším užitočným pravidlom, ktoré dieťa môže ochrániť, je, aby chodilo iba bezpečnou cestou, aj keď je dlhšia. Málo frekventované ulice, parky a lesné chodníky predstavujú potenciálne nebezpečenstvo.
Ak dieťa vycíti nebezpečenstvo alebo je v priamom ohrození, hlasný krik mu môže zachrániť život. Tým na seba upozorní okoloidúcich, únoscovia totiž nemajú radi pozornosť ostatných. Chvíľu zneistenia môže dieťa využiť na útek.
„O každej takejto nepríjemnej situácii by malo dieťa informovať rodičov alebo učiteľov,“ zdôraznila Poljaková.
Aj pri príchodoch a odchodoch by mali byť medzi rodičom a dieťaťom nastavené jasné pravidlá. Dohoda by mala byť o tom, kam idú, s kým a kedy sa vrátia. Ak sa zdržia, majú informovať rodičov. Pri bezdôvodnom zmiznutí dieťaťa je najdôležitejšie čo najrýchlejšie kontaktovať políciu.