RUŽOMBEROK. Dnes všetko nasvedčuje tomu, že mesto konečne pristupuje k reálnym krokom, aby vznikla inštitúcia prezentujúca súčasné umenie. Galérie podobného typu pôsobia takmer vo všetkých okresných mestách na Slovensku.
Pre zriadenie mestskej galérie komisia pre kultúru a médiá vyberala z troch priestorov. Do úvahy pripadali priestory na Bystrickej ceste, Mestskom paláci na Podhore a tržnici v centre mesta.
Komisia napokon označila za najvhodnejšie priestory tržnice na Ulici Podhora. Budova, ktorá je v súčasnosti v rekonštrukcii, patrí ružomberskej podnikateľke. Odporúčanie komisie však musí ešte schváliť ružomberský poslanecký zbor.
Reprezentatívne umelecké centrum mesta
Tržnicu má dobrú polohu v centre mesta, okrem toho vyhovuje aj priestorovo.
„Budova má dostatočnú úžitkovú plochu a variabilné možnosti. V súčasnosti je v rekonštrukcii s možnosťou dokončenia podľa špecifických požiadaviek, čo je tiež veľkou výhodou. Môže tiež vytvoriť reprezentatívny vstup do centra mesta a je tu aj možnosť vytvorenia námestia pred vstupom,“ opísal ružomberský primátor Ján Pavlík.
Vnútorné priestory tržnice by sa mohli, podľa slov Pavlíka, využiť na rezidenčné pobyty, ateliéry, pracovné dielne, klubovne, alebo administratívu galérie. Nevylúčil ani, že galéria by mohla vyvíjať vlastnú obchodnú činnosť.
Malé obchodíky z pešej zóny by sa mohli využiť na komer-čné aktivity v rámci galérie, napríklad, na kníhkupectvo, predajňu dizajnových artefaktov, predaj CD a hudby, potreby pre umelcov, čajovňu alebo kaviareň.
Galériu by mohli založiť už o rok
Ružomberskí mestskí poslanci zatiaľ umožnili naštartovanie založenia galérie. Hoci komisia odporučila priestory tržnice, jej rozhodnutie musia poslanci ešte odobriť.
„Ku konečnému rozhodnutiu však treba veľmi podrobnú analýzu a prípravu, v ktorej závere až bude jasnejšie, ktorý z ponúkaných objektov je pre galériu najvhodnejší. V neposlednom rade musíme poznať aj dopad na rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na konci roka 2012,“ vysvetlil primátor.
Reálna šanca na zloženie galérie je teda od začiatku budúceho roka.
Výtvarníkom chýbajú výstavné priestory
Úlohou mestskej galérie má byť, podľa názorov umeleckej verejnosti, najmä prezentácia moderného umenia.
Galéria by mala mať trvalú expozíciou z diel významných slovenských ale aj zahraničných výtvarníkov s dôrazom na regionálne zastúpenie. Okrem toho bude vytvárať depozit.
Ružomberok už v minulosti lákal mnohých významných umelcov, okrem rodáka Ľudovíta Fullu to boli aj Martin Benka a Miloš Bazovský. V meste však aj dnes pôsobí veľa výtvarníkov, ktorým chýba priestor na prezentáciu.
„Vybudované umelecké školstvo na základnej, stredoškolskej i vysokoškolskej úrovni ponúka možnosti rôznych foriem spolupráce,“ povedal Pavlík.
Modernému umeniu sa venujú okrajovo
V meste fungujú Liptovské múzeum s výstavnými priestormi, Galéria Ľudovíta Fullu a kultúrne využitie bude mať aj zrekonštruovaná synagóga. Primátor si myslí, že aj napriek vysokej koncentrácii umeleckých inštitúcií má vznik novej mestskej galérie svoje opodstatnenie.
„Zámerom Liptovského múzea nie je prezentácia súčasného umenia a výtvarného umenia ako takého a Galéria Ľudovíta Fullu ako pobočka Slovenskej národnej galérie, sa vo svojej koncepcii správa viac ako múzeum, pretože jej prvoradým záujmom je prezentácia a uchovávanie tvorby jedného významného výtvarníka,“ vysvetlil Pavlík
Zrekonštruovaná synagóga bude mať iné využitie ako mestská galéria. „Priestorovo bude vyhovovať skôr na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, prípadne na menšie výstavy, nespĺňa však podmienky galérie, napríklad, rozširovanie depozitnej zbierky, priestor na trvalé expozície či možnosť rezidenčných pobytov výtvarníkov,“ vymenoval primátor.