RUŽOMBEROK. Do petície Nie benzínke sa zapojilo takmer dvetisíc ľudí. Občianski aktivisti zbierali podpisy od januára v uliciach mesta. Ružomberčania vyjadrili nesúhlas s postavením čerpacej stanice pri hypermarkete v centre mesta.
Rovnako sa aktivistom nepáči postup, akým sa súkromná firma dostala k lukratívnemu pozemku na podnikanie za zlomkovú cenu. Nie benzínke je jednou z najväčších petičných akcií v modernej histórii mesta. Viac ľudí sa zapojilo len do petície proti výstavbe penziónov na Malinom Brde.
Poslancom predložili návrhy
Občianski aktivisti zároveň predniesli poslancom návrhy, ako v budúcnosti predchádzať podobným situáciám. V meste, podľa ich názoru, chýba odborná diskusia na tému dlhodobého rozvoja centrálnej mestskej zóny.
Územné plány zón mesta nie sú dostatočne rozpracované, a preto nie sú zodpovedným nástrojom pri budovaní mesta.
Aktivisti ďalej navrhli, aby sa zmluvy na predaj a prenájom pozemkov v centre mesta zverejňovali 15 dní pred rokovaním mestského zastupiteľstva, rokovania mestskej rady boli verejné a zaviedol sa takzvaný bod pre verejnosť. Vďaka tomu budú mať ľudia možnosť predniesť svoje problémy priamo na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
„Pokiaľ majú poslanci radi toto mesto, mali by sa našimi návrhmi zaoberať a zabrániť tomu, aby sa podobná situácia opakovala aj v budúcnosti,“ povedal Richard Kožár, predseda petičného výboru Nie benzínke.
Investor zatiaľ nepožiadal o stavebné konanie
Ružomberský primátor Ján Pavlík zdôraznil, že petíciou sa bude zaoberať podľa zákona.
„Určite sa oboznámim s jej obsahom. Rozhodnutie bolo v kompetencii mestského zastupiteľstva. Mestský úrad robil v tomto prípade len servis a ubezpečujem, že zo strany vedenia alebo pracovníkov sa nespravilo nič protiprávne. Nehovorím o tých, ktorí mali právo hlasovať a hlasovali,“ vysvetlil Pavík.
Investor výstavby čerpacej stanice musí, podľa prijatého uznesenia, začať stavebné konanie a požiadať o vydanie stavebného povolenia do júna. Zatiaľ tak neurobil.
Začala sa aj protipetičná akcia
Primátor povedal, že prijal ďalších tisíc podpisov, ktorými ľudia, naopak, podporujú výstavbu čerpacej stanice. Vyzbierali ich na ďalšej čerpacej stanici, ktorú prevádzkuje tá istá spoločnosť, ktorá chce svoje podnikateľské aktivity rozšíriť aj do centra mesta.
„Oslovili ma, keď som tu bola tankovať. S nadšením som ju chcela podpísať, nepáči sa mi, že sa má zničiť to málo zelene, ktoré v meste je. Potom mi ale povedali, že podpisom vyjadrím súhlas s jej postavením. Odmietla som to, a tak oslovovali ďalších ľudí, ktorí tam tankovali a vo väčšine cez mesto iba prechádzali, takže nemôžu vedieť, pod čo sa vlastne podpisujú,“ povedala šoférka Jana.
Z morálneho pohľadu prenájom nie je správny
Aktivisti chcú podpismi zastaviť výstavbu čerpacej stanice v centre mesta. Súkromná spoločnosť žiadala mesto o nájom pozemku bez verejnej súťaže, aby tam postavila parkovisko. Investor žiadal uplatnenie osobitého zreteľa, ktorý podporil finančným darom.
Zastupiteľstvo návrh schválilo a onedlho firma zmenila zámer, z parkoviska sa stala čerpacia stanica. Symbolická cena prenájmu sa nezmenila, aj keď sa pozemok bude využívať na komerčné účely.
„Nechceme benzínku na mieste, kde sa má stavať. Spôsob, akým sa to celé riešilo je pre nás neprijateľný, aj keď z právneho hľadiska je to v poriadku. Z morálneho pohľadu to ale nemôžeme považovať za správne,“ vysvetlil Kožár.