LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Veľkú časť používaných výťahov inštalovali ešte za čias Československa. Členovia cechu výťahárov Slovenska tvrdia, že ich bezpečnostné riziká sú vysoké, preto by sa mali čo najskôr riešiť.
„Zariadenia s nosnosťou 250 kilogramov dokonca nespĺňali ani vtedajšie predpisy. Preto ich v tom období upravili na takzvanú odborovú normu. Upustilo sa v nej z niektorých bezpečnostných prvkov, napríklad, od dverí v kabíne, drôtových vodidiel, osvetlenia v šachte, minimálnych rozmerov či nosnosti výťahu,“ povedal Pavol Tuchyňa predseda Cechu výťahárov.
Investovali do kvalitných výťahov
Výťahy sú, podľa liptovskohrádockého primátora Branislava Trégera, jednou z najdôležitejších technických výbav bytových domov. „Niektorí ľudia sú na výťah odkázaní, preto by mal byť veľmi kvalitný a komfortný. V nových nájomných bytových domoch sme preto investovali do naj-drahších výťahov, ktoré sú, napríklad, vybavené zariadením schopným v prípade poruchy ihneď o probléme informovať operátora,“ vysvetlil. Stavebné Bytové družstvo v Liptovskom Mikuláši spravuje viac ako 130 výťahov v približne 35 bytových domoch v Liptovskom Hrádku a Liptovskom Mikuláši. Najstarší výťah slúži od roku 1964, no nestalo sa, že by niektorý z nich museli odstaviť, prípadne riešiť nejaký závažný technický problém.
„Len veľmi ťažko môžeme hovoriť o životnosti celého výťahu. Zariadenie je zložené z rôznych prvkov a životnosť každého z nich je iná,“ vysvetlila Eva Špačeková zo Stavebného bytového družstva v Liptovskom Mikuláši.
Staré zariadenia sú nákladné
Na posúdenie technického stavu výťahov slúžia revízie. „Robíme ich minimálne štyrikrát do roka. Raz za šesť rokov chodí technická inšpekcia, ktorá tiež kontroluje fun- kčnosť a bezpečnosť zariadenia. Ak je nespôsobilé, musíme ho ihneď odstaviť,“ dodala.
Najčastejším spôsobom obnovy výťahov je, podľa E. Špačekovej, rekonštrukcia. „Rozsah, samozrejme, závisí od finančných možností nájomníkov a opotrebovaní jednotlivých častí. Momentálne ľudia šetria, takže žiadnu rekonštrukciu v dohľadnom čase nepripravujeme. V budúcnosti by sme ale chceli obnoviť hlavne najstaršie výťahy."
Odborník Pavol Tuchyňa vidí cestu aj v postupnom odstraňovaní bezpečnostných rizík. „Nedá sa naraz vymeniť asi 40-tisíc výťahov nainštalovaných na Slovensku. Existuje ale viac ako sedemdesiat nebezpečných situácií, ktoré by sa z výťahov mali odstrániť. Staršie zariadenia tak môžu dosiahnuť podobnú úroveň bezpečnosti ako nové výťahy,“ doplnil P. Tuchyňa.
Jednou zo základných vecí, podľa Tuchyňu, je vypracovanie analýzy bezpečnostných rizík. „Prevádzkovateľovi vytvorí obraz o tom, v akom stave sa výťah nachádza. Potom je len na ňom, či bude poruchy odstraňovať postupne, alebo sa rozhodne pre radikálne riešenie. Do údržby starých zariadení idú ročne nemalé prostriedky. Po rekonštrukcii sa robí už len nevyhnutný servis, na ostatné poruchy sa vzťahuje záruka,“ vysvetlil.
Mamičky s kočiarmi majú problém
„Predtým, než odídem z bytu skontrolujem, či výťah funguje. V prípade, že by nefungoval, netrúfla by som si ísť pešo po schodoch zo šiesteho poschodia. Pri svojom zdravotnom stave by som už určite nevyšla,“ povedala dôchodkyňa Irena z Liptovského Mikuláša.
„Neprekáža mi, že sú výťahy staré, dôležité je, že fungujú. Výmena zariadení je vraj veľmi drahá,“ reagoval na otázku, či sa neobáva používať opotrebované výťahy, Rastislav z Liptovského Hrádku.
„Veľký problém majú hlavne mladé mamičky s kočiarmi. Keď výťahy nefungujú, s deťmi sa von nedostanú. Zísť po schodoch, napríklad, zo 7. poschodia s kočiarom a potom späť sa jednoducho nedá,“ povedala Dominika z Podbrezín.