LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Monografia je mimoriadne obsažná. Nielen množstvom reprodukcií autora, ktorý zomrel ako 46-ročný a zanechal po sebe rozsiahle dielo, ktoré sa postupne odkrýva a sprístupňuje očiam verejnosti.
Obsahuje odborné hodnotenia tvorby umelca, dokonca sa v závere monografie dozvieme o procese vzniku galérie zo zaujímavého rozhovoru autorky Slávky Očenášovej s iniciátorom myšlienky založenia galérie Michalom Rumanským a architektom interiéru Jánom Revajom.
Pokrstili ju štetcom umelca
Monografia o Ivanovi Rumanskom vyšla vo vydavateľstve Matice slovenskej v Martine, do života ju privítali v Art centre Rumanských 16. marca. Symbolicky ju štetcom umelca pokrstil liptovskomikulášsky primátor Alexander Slavkovský.
Na slávnostnom uvedení knihy do života prehovoril za vydavateľstvo Emanuel Muntág aj autori knihy.
Od detstva po predčasnú smrť
Pozoruhodné a nevšedné je, ako sa autorke podarilo zo spomienok najbližších, priateľov i známych vytvoriť ucelený, silný príbeh života.
Od prvých detských krôčikov po predčasnú smrť. Človeka, obdareného veľkým talentom, ale aj utrpením. Muža, ktorého bolesť v duši premieňala na podivína, ale nevzdávajúceho sa, s poctivým a zodpovedným prístupom ku svojej práci.
Len temné farby na obrazoch občas prezrádzali jeho momentálny stav duše, hraničiaci s bolesťou, s ktorou si nevedel rady. Umelca, ktorý zachytáva liptovskú krajinu v jej nespočetných premenách, s pokorným prístupom k nej, k životu, ľudskému bytiu.
Úprimne a čisto, bez špekulácií premieňa svoj pohľad na plátno svojím osobitným podaním.
Jeho výtvarné obrazy sú plné túžby po živote, obyčajnom ľudskom šťastí zažitom z domova. Cítiť z nich aj túžbu po vášni, plnohodnotnom živote, ženskej nehe.
Profesor Ľudovít Hološka o Ivanovi Rumanskom
Umelec obdarený veľkým talentom a boriaci sa s chorobou dokázal vo svojich dielach preniknúť do podstaty života.
„V uchopovaní skutočnosti je prísny, disciplinovaný a nezvyčajne verný. Vyberané motívy sú čoraz rozmanitejšie. Najčastejšie sú to krajiny s bohato rozrôznenou prírodou Liptova, ale i krajiny s ľuďmi, výjavy bežného života, portréty blízkych, zátišia, ako mlčanliví svedkovia všedného dňa. Zmienená nezvyčajná vernosť uchopenia skutočnosti je vnútornou vlastnosťou maliarovho prejavu. Spôsobuje ju veľké pracovné nasadenie, zaujatosť a sústredenosť vôle. Vyplýva z vrúcneho, vypätého vzťahu k motívu , ktorý vlastne zastupuje život a svet.“
Autor: Zita Žiaranová