RUŽOMBEROK. Liptovské nôty sú postupovou súťažnou prehliadkou hudobného fol-klóru detí, z ktorého raz za dva roky vychádzajú talenty liptovského folklóru.
Tento rok deti súťažili v štyroch kategóriách: ľudová hudba, spevácka skupina, sólista spevák a sólista inštrumentalista. Dejiskom hľadania mladých talentov regiónu bol ružomberský Kultúrny dom Andreja Hlinku.
Najsilnejšiu kategóriu súťaže už pravidelne tvorili sólisti speváci a medzi nimi mali jasnú prevahu dievčatá. Talentované speváčky tento rok prekvapili výberom piesní.
„Mnohé siahli po už takmer zabudnutých spievaných baladách, interpretovaných ako za čias starých mám. Balady v minulosti mali spievanú podobu, v dolnom Liptove boli spievané časti dopĺňané hovoreným slovom,” priblížila Michaela Košová, metodička pre tanec a folklór Liptovského kultúrneho strediska.
Medzi sólistami z okresu Ružomberok postúpili na krajskú prehliadku Vanesa Šimečková a Klaudia Moravčíková, obe speváčky sú z Liptovských Sliačov a pôsobia v Detskom folklórnom súbore Sliačanček.
Z detí z liptovskomikulášskeho okresu postúpili Zuzana a Alžbeta Palanová z Detského folklórneho súboru Ďumbier a Ľubomír Kuzmiak z hrádockej Cindrušky.
Chýbajú mladí muzikanti
V kategóriách sólistov inštrumentalistov a ľudových hudieb sa tento rok prejavil dlhodobý problém v oblasti výchovy mladých ľudových muzikantov. Tradičná ľudová hudba nemala zastúpenie, ale napriek tomu táto kategória nezostala neobsadená.
Aj vďaka snahe súkromnej umeleckej školy v Ružomberku, ktorá je zameraná na ľudový tanec a hudbu, sa vytvorili dve zoskupenia píšťalkárov, ktoré boli v tejto kategórii.
Aj obsadenie kategórie inštrumentalistov tvorili žiaci tejto školy a ich hra na píšťalky, koncovky a dvojačky. Do ďalšieho kola súťaže, ktorá sa bude konať v Dolnom Kubíne, postúpilo v kategórii ľudová hudba Trio píšťalkárov a Radovan Milan s hrou na píšťalke v kategórii sólistov inštrumentalistov.
„Veríme, že o dva roky nielen z tejto školy, ale aj ostatných súborov, prídu aj muzikanti ovládajúci hru na ďalších nástrojoch a dlhoočakávaná tradičná ľudová hudba. Bez malých muzikantov majú sťaženú prácu nielen detské folklórne kolektívy, ale v budúcnosti aj folklórne súbory," upozornila Košová.
Nováčik zo Sliačov
V kategórii speváckych skupín sa už tradične súťaže zúčastnili dievčatá z detských folklórnych súborov Cindruška z Liptovského Hrádku, Pramienok a Ďumbier z Liptovského Mikuláša, Sliačanček z Liptovských Sliačov a dievčatá z Likavky. Nováčikom v tejto kategórii bol spevácky zbor pracujúci pri Základnej škole Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch.
Do ďalšieho kola postúpili súbory, ktoré spievali trávnice, teda Sliačanček a Ďumbier.
Okrem výberu najlepších v súťažných kategóriách porota udelila cenu Radke Potkanovej a Simone Vajdovej zo súboru Sliačanček. Za výber piesňového materiálu ocenila porota súbor Likavka, ktorý funguje pri miestnej základnej a materskej škole.
Porota sa zhodla, že liptovskí speváci aj muzikanti majú výborný potenciál, na ktorom treba systematicky pracovať a ďalej ho rozvíjať.
„Je dôležité, aby pieseň žila ďalej a s ňou aj láska a úcta k našej minulosti a zodpovednosť k budúcnosti. Veď v Liptovských Sliačoch sa hovorí, že ten kto spieva, dvakrát sa modlí,“ uzavrela Košová.